Türkiye, İslamın pozitif yüzünü yansıtan demokratik ve örnek bir ülke

  • Giriş : 27.01.2006 / 00:00:00

İngiltere'nin başkenti Londra'da University Of Westminster'de düzenlenen "Avrupalılar, Türkiye'yi ve Türkleri Nasıl Anlamalı" konulu seminerde konuşan BBC kanalının tecrübeli muhabiri Chris Morris Türk İslam Alemini övdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İngiltere'nin başkenti Londra'da "The Anglo-Turkish Association" tarafından University Of Westminster'de "Avrupalılar Türkiye'yi ve Türkleri Nasıl Anlamalı" konulu seminer gerçekleştirildi. Seminere konuşmacı olarak Yazar Andrew Mango, BBC kanalı muhabiri Chris Morris ve yine BBC kanalında görevli Nevsal Hughes katıldı. Yıllarca İstanbul ve Ankara'da BBC kanalı muhabirliği görevini yapmış olan Chris Morris, Türkiye'nin AB üyelik sürecini değerlendirdi. Londra ve Madrid gibi başkentlerde bombalama eylemleri gerçekleştirenlerin İslami guruptan olmasının görünüşte Türkiye'nin işini zorlaştırdığına dikkat çeken Morris, bu olaylardan sonra İslam dininin Avrupa'da konuşulmaya başlandığını ve bunun Türkiye'ye bir fırsat doğurduğunu belirtti.

Türkiye'nin İslamın pozitif yüzünü yansıtan demokratik ve örnek bir ülke olarak AB'ye girebileceğini vurgulayan Morris, "Avrupalılar Türkiye'yi nasıl anlamalı? Türkiye öncelikle kendisiyle barışık olmalı, kendi gerçeklerine karşı dürüst olmalı"dedi. Türkiye'nin AB üyeliği aşamasında iki önemli nokta olduğunu söyleyen Morris, bunların; Brüksel'deki Avrupa diplomatları olduğunu diğerinin ise sıradan Avrupa halkı olduğunun altını çizdi. Türkiye'nin son yıllarda iyi şeyler yaptığına işaret eden Morris, "Türkiye iyi şeyler yapıyor. En son İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Strow'da Türkiye'yi ve Kıbrıs'ı herşeye rağmen ziyaret etti. Türk hükümeti de yeni bir adım atarak, Kıbrıs konusundaki anlaşmazlığı gidermek için yeni bir öneri ortaya koydu."diye konuştu.

Rumların geçtiğimiz yıl Birleşmiş Milletler planı çerçevesinde Kıbrıs'ta yapılan referandumu reddettiğine dikkat çeken Chris Morris,"Rumların red cevabı Brüksel'deki diplomatların çoğunu hayal kırıklığına uğrattı. Eğer yarın Avrupa'da Türkiye'nin AB 'ye girişi ile ilgili bir referandum yapılsa, Avrupa'nın neredeyse tümü hayır cevabı verir. Ancak İngiltere'den evet cevabı çıkar. Avrupa Komisyonu'nun da verilerine baktığınızda Türkiye'ye en çok destek veren ülkenin İngiltere olduğunu görürsünüz." şeklinde konuştu.

Son olarak Türkiye'nin turizm alanında Avrupalıların gözdesi haline geldiğini vurgulayan Morris, "Türkiye'yi her yıl 2 milyon İngiliz turist ve 4 milyon Alman turist ziyaret ediyor. Türkiye'nin AB üyelik sürecinin 10-15 yıl alacağını düşündüğümüzde Avrupa halkı Türkiye'nin üyeliğinde sorun çıkarmayacaktır. Çünkü bu insanlar Türkiye'ye gittiğinde çok olumlu düşüncelerle ülkelerine dönüyorlar."ifadesini kullandı.

İngiltere'de top koşturan Emre Belezoğluna'da atfen konuşan Chris Morris,"İngiltere'de Emre Belözoğlu, İspanya'da da Nihat Kahveci gibi Türk futbolcular oynuyor. Bu futbolcular da ülkenin tanıtımında önemli rolleri vardır."dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious