Türkiye, kaybolan silahları PKK'nın kullandığını savunuyor

Türkiye, kaybolan silahları PKK'nın kullandığını savunuyor .44243
  • Giriş : 28.08.2007 / 22:18:00
  • Güncelleme : 28.08.2007 / 22:35:12

Soruşturma kapsamında milyarlarca dolarlık rüşvet iddiaları da araştırılıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD ordusu, Irak ordusunu yeniden yapılandırırken, 20 milyar dolar tutarındaki mali yardımın yanı sıra ordunun silahlandırılması için de destekte bulundu.

Ancak bu silahların bir bölümü kayboldu. ABD Sayıştayı’nın raporuna göre Irak silahlı kuvvetlerine dağıtılan 110 bin kalaşnikof, 90 bin tabanca, 80 bin koruma ekipmanı ve 115 bin kask kayıp.
 
Bu silah ve teçhizatın kaybolduğu dönem ise Haziran 2004-Eylül 2005 tarihleri, yani ordunun yeniden yapılandırıldığı dönem.
 
Türkiye, kaybolan bir çok silahın PKK'nın eline geçtiğini ve ülke içinde bazı eylemlerde kullanıldığını savunuyor.
 
Silahların, El Kaide veya başka Sünni direnişçi gruplarına gittiği iddiası da yaygın. Ancak kayıp silahlar konusunda net bir bilgi yok.
 
Bugüne kadar kayıp silahlar konusunda somut bir adım atmayan Amerikan yönetimi şimdi kapsamlı bir soruşturma başlatma kararı aldı.
 
Soruşturma Adalet Bakanlığı’nın öncülüğünde Ordu içindeki soruşturma birimleri ve FBI tarafından yürütülecek.
 
Soruşturma kapsamında Irak'taki Amerikan birliklerinin komutanı General David Petraeus ve diğer yetkililerden de görüş alınıyor.
 
Petraeus, silah dağıtımı konusunda resmi prosedürün dışında davranıldığı yönündeki eleştiriyi, "Vatanları için savaşmak isteyen Iraklılar için bir karar verdik" sözleriyle savundu.
 
Rüşvet iddiaları araştırılıyor
 
O dönem Petraeus’a yakın çalışan ve lojistik faaliyetlerini yürüten Yarbay Levonda Joey Selph soruşturmanın odağında. Ancak henüz neyle suçlandığı belli değil.
 
Soruşturma kapsamında rüşvet iddiaları da araştırılıyor. Irak, Afganistan ve Kuveyt üçgeninde 73 ayrı yolsuzluk olayı ele alınıyor. 20 sivil ve askeri personel de bu kapsamda soruşturuluyor.
 
Silahlar konusunda ortada dönen ve araştırılan rüşvet 15 milyar dolardan fazla.
Sadece bu rakam bile kayıp silahların ülkelerer arası yolculuğu konusunda önemli işaretler veriyor.

Cnnturk.com

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious