Türkiye, Kırım Kongo aşısı geliştiriyor

  • Giriş : 16.05.2007 / 00:00:00

Sağlık Bakanlığı, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) Hastalığı için aşı geliştiriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Turan Buzgan, ilk sonuçların önümüzdeki 3 ay içerisinde alınacağını açıkladı.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Turan Buzgan, CİHAN'a yaptığı açıklamada ölüme sebebiyet verebilen KKKA ile ilgili ilaç geliştirme çalışmalarına başladıklarını bildirdi. Buzgan, Türkiye'nin hastalığın en fazla görüldüğü ülkeler arasında yer aldığını vurguladı.

Hastalığı geçiren ve iyileşen kişilerde ikinci kez KKKA'nın görülmediğine dikkat çeken Buzgan, "Bu kişilerin kanında oluşan antikorlar büyük oranda koruyucu olabiliyor." dedi.

Hastalığı geçiren kişilerin kanındaki antikor oranlarının da arttığını kaydeden Buzgan, geçen sene tedavi görüp iyileşmiş kişilerin kanlarında antikor oranı halen yüksek olanlardan bir ünite kan alınacağını aktardı. Söz konusu vatandaşlara HIV gibi diğer hastalık testlerinin de öncelikli olarak yapılacağına dikkat çeken Buzgan, bu antikorların saflaştırılarak plazma haline getirileceğini dile getirdi. Elde edilecek plazmanın hastalığı geçiren kişilere verileceğini belirten Buzgan, "Böylece hastalığın daha hafif seyretmesini ve ölüm vakalarının önüne geçilmesini hedefliyoruz." şeklinde konuştu.

Elazığ'daki Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Veterinerlik Fakültesi'nin de hastalıkla ilgili aşı çalışmaları yürüttüğünü dile getiren Buzgan, benzer bir çalışmanın da ABD'de yürütüldüğünü dile getirdi.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye'de hastalık ilk kez 2002 yılında 17 kişide görüldü. 2003 yılında 133 vaka, 6 ölüm; 2004 yılında 249 vaka, 13 ölüm; 2005 yılında 266 vaka, 13 ölüm ve 2006 yılında 438 vaka 27 ölüm tespit edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious