Türkiye, kirlilik tehdidi altında

  • Giriş : 11.08.2006 / 00:00:00

Denizdeki Lübnan petrolü Kuzey Kıbrıs'a dayandı, Türkiye de tehdit altında.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsrail'in Lübnan'a düzenlediği saldırıların bir sonucu olarak denize sızan petrol tabakası Kuzey Kıbrıs'a dayandı. Uluslararası Çevre İletişim ve İzleme Örgütü (Info/Rac) bölge sakinlerinin kanser, hormonal dengesizlik, vücudun direncinin düşmesi tehlikesiyle karşı karşıya olduğu uyarısında bulundu.
Info/Rac Müdürü Simoneta Lombardo'ya göre, enerji tesislerinin bombalanmasından sonra bölge sakinlerinin sağlığı; zehirli benzin kokusu nedeniyle de tehdit altında bulunuyor ve bu toksik atıkların bu etkileri binlerce ölü balığın Lübnan kıyılarında karaya vurmasından da görülüyor. İtalya Çevre Bakanı Alfonso Pekoraro Skanio Info/Rac tarafından Roma'da düzenlenen uzmanlar toplantısı çerçevesinde yaptığı konuşmada, yaklaşık 30 bin ton akaryakıttan oluşan 'kara med-cezir'in halihâzırda Suriye kıyılarını kirlettiğini ve Kıbrıs ile Türkiye'ye yaklaşmakta olduğunu söyledi."

Bu arada AB Sağlık Komiseri Rum Markos Kiprianu'nun, dün, Lübnan'ın enerji tesislerinin bombalanması dolayısıyla denize sızan petrol tabakasının Kıbrıs'a doğru hareket edebileceğini, Güney Kıbrıs'ın petrol tabakasını uydudan izlemekte olduğunu söylediğini bildirdi. Kiprianu, tabakanın Kıbrıs'a yönelmesi durumunda, AB'nin müdahale edeceğini ve kendi maddi imkânlarını kullanarak durumu göğüslemeye çalışacağını da söyledi.

IMO, UNET ve GRAPHIC NEWS kaynakları da denizdeki petrol tabakasının mevcut durumunu yansıtan bir harita hazırlayıp dünya kamuoyuna sundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious