Türkiye, Londra'da masaya yatırılıyor

  • Giriş : 26.11.2006 / 00:00:00

Avrupa Birliği müzakere süreci, Papa'nın Türkiye ziyareti ve sözde Ermeni Soykırımı ile Politik İslam tartışmaları ekseninde Türkiye, Londra'da farklı platformlarda masaya yatırılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avrupa Birliği Müzakere Süreciyle birlikte Batılı akademisyenlerin ilgi odağı haline gelen "Türkiye ve Politik İslam", ünlülerin okulu olarak bilinen London School of Economics'de düzenlenecek panelde tartışılacak. Aynı gün Devlet bakanı Ali Babacan İngiltere'nin ciddi thik-tank kuruluşlarından Chatham House'da Türkiye'yi anlatacak. İki gün sonra Lordlar Kamarası'nda "Modern Türkiye ve Tarihsel Mücadelesi" konulu toplantı takip erecek. Bunu SOAS'da düzenlenecek Türkiye seminerleri takip edecek.

LSE'DE 'TÜRKİYE VE İSLAM' PANELİ

İngiltere Avam Kamarası Başkanı Jack Straw'ın peçe takan Müslüman kadınlara yönelik sözleriyle başlayan tartışmalar da London School of Economics'de düzenlenecek "AB, Türkiye ve Politik İslam" panelinde ele alınacak. ARI Grubu ve LSE Grimshaw Club'ın birlikte organize edeceği panel, 28 Kasım Salı akşamı saat 18.30'da gerçekleşecek.

Lordlar Kamarası'ndaki Müslüman Barones Uddin'in başkanlığını yapacağı Panel'e; SOAS ve Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. William Hale, Oxford Üniversitesi'nden Prof. Tariq Ramadan ve Liberal Demokrat Milletvekili Dr. Denis MacShane konuşmacı olarak katılacak.

Papa'nın Türkiye ziyaretinin başlayacağı gün yapılacak panelin ana başlığını, "Avrupa Birliği, Türkiye ve Politik İslam" oluşturuyor. Panelin alt başlıkları ise; Papa'nın Türkiye ziyareti ekseninde beklenen gelişmeler. İslam'ın gelecekte Avrupa'da karşılaşacağı sorunlar 'Avrupa Birliği Hıristiyan Kulübü mü?', Avrupa Müslümanlarının Kimliği ve Türkiye'nin üyeliği olarak belirlendi.

BABACAN CHATHAM HOUSE'IN KONUĞU

Avrupa Birliği, Türkiye ve Politik İslam panelinin yapıldığı gün devlet bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan da İngiltere'nin ciddi fikir kulüplerinden Chatham House'un konuğu olacak. Bakan Babacan burada, Avrupa Birliği Müzakere Sürecindeki Türkiye'yi anlatacak.

LORDLAR KAMARASI'NDAKİ TÜRKİYE

London School of Economics'de panelden iki gün sonra ise bu defa Türkiye Lordlar Kamarası'nda düzenlenecek bir başka toplantıda gündeme gelecek. "Modern Türkiye ve Tarihsel Mücadelesi" konulu toplantıda ise Türkiye'ye ekonomi, Avrupa Birliği Müzakere sürecindeki gelişmeler ve tarihi pencereden bakılacak. Türk-İngiliz Ticaret ve Sanayi Odası tarafından 30 Kasım akşamı düzenlenecek toplantıya Prof. Justin McCarthy, Dışişleri eski Bakanı Yaşar Yakış ve İstanbul Sanayi Odası Meclis Başkanı Hüsamettin Kavi'nin konuşmacı olarak katılacağı toplantıda, "Modern Türkiye ve Tarihsel Mücadelesi" tartışılacak.

Rotherdam Lordu Nazir Ahmed'in himayesinde düzenlenecek toplantıda, Amerika Louisville Üniversitesi'nden tarihçi Prof. Justin McCarthy, sözde Ermeni Soykırımı ile ilgili iddialara karşısında düşüncelerini ortaya koyacak. Bu konuda Türkiye tezine yakın görüşleriyle tanınan Prof. McCarthy, daha önce farklı platformlarda dile getirdiği düşüncelerini bu defa İngiliz Lordlar Kamarası üyeleriyle paylaşacak.

McCarthy, sözde Ermeni Soykırımı iddialarına karşı, soykırımı kesinlikle reddediyor.

Toplantıya Dışişleri eski Bakanı ve Düzce Milletvekili Yaşar Yakış da katılarak, Türkiye- Avrupa ilişkilerinde gelinen son durumu anlatacak. Lordlar Kamarası'ndaki toplantıda Türkiye ekonomisi ve iş dünyasının nabzını ise İstanbul Sanayi Odası Meclis Başkanı Hüsamettin Kavi tutacak.

Türk-İngiliz Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Remzi Gür'ün girişimi ile düzenlenecek toplantı ile İngiliz Lordlar Kamarası üyelerine, modern Türkiye'nin farklı yönleriyle anlatılması amaçlanıyor.

SOAS'DA TÜRKİYE SEMİNERLERİ

Türkiye'nin tartışıldığı toplantı ve paneller Aralık ayında da devam edecek. Londra Üniversitesi'nin SOAS Bölümünde düzenlenecek iki ayrı seminerin konusu da Türkiye eksenli. SOAS'da 1 Aralık Cuma günü düzenlenecek Türkiye Semineri'nde Manchester Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Tim Jecoby, "Türkiye'de Otogratik Militarizmi" konulu bir konuşma yapacak. Aynı seminerler dizisinde 8 Aralık günü ise ODTÜ Öğretim Üyesi Dr. Meliha Altunışık, "Türk-İsrail İlişkilerindeki Dinamik Değişim"i anlatacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious