Türkiye, Lübnan'a silah satıyor

Türkiye, Lübnan'a silah satıyor.6174
  • Giriş : 23.04.2009 / 21:12:00

İsrail gizli servisine yakınlığıyla tanınan Debka sitesi, Türkiye'nin Lübnan'a silah satışına onay veren ABD'nin, İsrail'e büyük bir şok yaşattığını duyurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İsrail gizli servisine yakınlığıyla tanınan Debka sitesi, Lübnan Devlet Başkanı Michel Süleyman'ın Ankara ziyareti sırasında silah satış anlaşması imzalandığını ileri sürerek, İsrail yönetiminin, ABD Başkanı Obama'nın Lübnan'a silah satışına izin vermesi dolayısıyla şoke olduğunu bildirdi.

Anlaşma çerçevesinde Türkiye'nin Lübnan'a silah satmasının dışında bu ülkenin ordusunu da eğiteceğini öne süren Debka, İsrail askeri yetkililerin bu gelişmeden büyük kaygı duyduğunu yazdı.

21 Nisan'da imzalanan anlaşmayla, yarısı Hizbullah yanlısı Şiilerden oluşan Lübnan ordusunun İsrail için büyük tehdit oluşturacağını iddia eden site, İsrailli bir üst düzey askeri yetkilinin sözlerine de yer verdi. Buna göre askeri yetkili, “Türkiye, Lübnan'a silah sattığı takdirde, İsrail sadece geçmişte kendisine saldıran Hizbullah'ın değil, aynı zamanda Türkiye tarafından eğitilip silahlandırılmış bir Lübnan ordusunun tehdidiyle de karşı karşıya kalacak” dedi. Debka, Kudüs yönetiminde, Obama yönetiminin İsrail'in güvenlik endişelerini görmeden gelmeye başladığına dair bir endişe oluştuğunu ileri sürdü.

Debka'ya göre İsrail yetkilileri, silah satışına izin veren ABD Başkanı Barack Obama'nın, Türkiye ile İsrail arasındaki uzun yıllara dayanan askeri ittifakı bozmaya çalıştığına inanıyor. Sitenin iddiasına göre, adı belirtilmeyen İsrailli askeri yetkili de, Lübnan Devlet Başkanı Süleyman'ın başkanlığındaki geniş askeri heyetin imzaladığı eğitim ve silah anlaşmalarından Obama yönetimini sorumlu tutarak, “ABD'nin bölgeye yönelik yeni politikalarını artık Obama'nın Türkiye'ye yaptığı ziyaretin ışığında değerlendiriyoruz” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*