Türkiye, Lübnan'daki gerginlikten endişeli

Türkiye, Lübnan'daki gerginlikten endişeli.17033
  • Giriş : 09.05.2008 / 18:03:00

Dışişleri Bakanlığı, Lübnan'da bir süredir devam eden gerginliğin dünden itibaren taraflar arasında silahlı çatışmaya dönüşmüş olmasından derin üzüntü ve endişe duyulduğunu bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "Lübnan Cumhurbaşkanlığı seçimindeki tıkanıklıkla ilgili gelişmeleri yakından takip eden Türkiye, son 8 aydır Lübnan ile yapılan çeşitli üst düzey temaslarda, ülkedeki siyasi krizin giderilememesi halinde yaşanabilecek gelişmelere dair kaygılarını dile getirmiş; sorunlara uzlaşı yoluyla bir an önce çözüm bulunmasını vurgulayagelmiştir. Kaygılarımızda haklı çıkmanın teessürü içindeyiz" denildi.

Lübnan'da olayların sürmesi ve genişlemesinin, tüm bölgeyi son derece olumsuz yönde etkileyebileceği belirtilen açıklamada, "Bu itibarla, birkaç gündür daha da artan gerginlik çerçevesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora ve Meclis Başkanı Nebih Berri başta olmak üzere ilgili taraflarla ve bazı bölge ülkeleri liderleriyle görüşerek aklıselim ve itidal çağrısı yaptığı ve olayların sürmesinin Lübnan ve bölge için taşıdığı tehlikelere dikkati çektiği" kaydedildi.

Türkiye'nin Gelecek Hareketi lideri Said Hariri ve diğer grupların temsilcileriyle de temaslarını sürdürdüğü ifade edilen açıklamada, "Ülkemizin yardımını talep eden taraflara, barış ve istikrarın tesisi yolunda her türlü katkıda bulunmaya hazır olduğumuz bildirilmiştir. Bu çerçevede, en üst düzey temasların yanı sıra Beyrut Büyükelçimiz vasıtasıyla da Lübnan'daki tüm taraflar nezdindeki girişimlerimiz sürdürülmektedir" denildi.

Açıklamada, Türkiye'nin, tarafların olayları daha da tırmandıracak davranışlardan kaçınmalarını, aralarındaki sorunlara Lübnanlılık ve Lübnan'ın ulusal çıkarları ortak paydasında diyalog yoluyla bir çözüm aramalarını beklediği ve yakın geçmişte çektiği acıların Lübnan halkına bir kez daha yaşattırılmaması gerektiği belirtildi.

Açıklamada, şöyle denildi:

"Lübnan'da çatışmaların durdurulması ve soruna çözüm bulunması için uluslararası topluma da önemli sorumluluk düştüğüne; bu bağlamda, Lübnan'daki değişik taraflarla yakın ilişkileri olduğu bilinen tüm ülkelerin, ülkedeki etkilerini istikrarın tesis edilmesine yardımcı olacak şekilde kullanmaları gerektiğine inanıyoruz.

Türkiye, Lübnan'daki çatışmaların derhal sona erdirilmesi; ülkede asayiş ve huzurun tesis edilmesi; sorunların diyalog ve uzlaşı yoluyla, itidal ve aklıselimle çözüme kavuşturulması için herkesi meşruiyet zemininde sorumlu davranış sergilemeye davet etmektedir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious