Türkiye, Maliki'yi PKK'ya karşı ''son kez'' uyaracak!

  • Giriş : 06.08.2007 / 08:36:00

Türkiye, Irak Başbakanı Nuri El Maliki'yi PKK'ya karşı harekete geçme konusunda ''son kez'' uyaracak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ABD'deki strateji kuruluşlarına göre Türkiye, yarın ağırlayacağı Irak Başbakanı Nuri El Maliki'yi PKK'ya karşı harekete geçme konusunda ''son kez'' uyaracak. Washington Post gazetesi, bu uyarının dikkate alınmaması halinde bir sınır ötesi operasyonun çok yakın olduğunu yazdı.

Gazete, çeşitli strateji kuruluşlarındaki uzmanların görüşlerine yer verdiği haberinde, hükümetin sınır ötesi operasyon düzenleme konusunda ordunun görüşlerini paylaştığını belirtti.

İddiaya göre, Irak hükümetinin önlem almamakta ısrar etmesi halinde ağustos ya da eylül aylarında Türkiye Kuzey Irak'a operasyon düzenleyebilir.

Haberde, ABD'nin gizli "ortak operasyon" planlarının basına sızmasıyla böylesi bir hareketin olanaksız hale geldiği görüşüne yer verildi.

Ayrıca güçlerini bölmek ve Kürtleri de karşılarına almak istemeyen Amerikalı komutanların Kuzey Irak'ta operasyon düzenleme konusunda isteksiz olduğu belirtildi.

Gazeteye konuşan ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi Morton Abromowitz ise, "Kürtlerin PKK'ya karşı harekete geçme zamanı geldi. Onlar olmazsa umarım Amerikalılar müdahale eder" dedi.

Gazetenin haberinde, ABD'nin Irak'tan sorumlu Merkez Komutanlığı Centcom'un, bölgede kendisi için yeni bir cephe açılmaması için Türkiye'den gelen PKK'ya karşı harekete geçilmesi çağrılarına aylardır direndiği anlatıldı.

Haberde, aynı gazetenin köşe yazarı Robert Novak'ın, geçen hafta, ABD'nin terör örgütü liderlerine karşı kuzey Irak'ta Türkiye ile ortak gizli operasyon planladığını yazdığı hatırlatıldı.

Stratejik Tahminler adlı kuruluşun da bu konunun böyle basına sızmasıyla gizli operasyon ihtimalinin kalmadığı, ancak sızan haberin Iraklı Kürtler üzerinde PKK'ya karşı harekete geçme baskısını artıracağı değerlendirmesini yaptığı belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious