Türkiye, Manas üssünde ABD'ye aracı mı?

Türkiye, Manas üssünde ABD'ye aracı mı?.10151
  • Giriş : 24.06.2009 / 14:18:00

ABD'nin Kırgızistan'daki son üssünü açık tutmak için yaptığı anlaşmanın Rusya'da rahatsızlık yarattığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Adının açıklanmasını istemeyen bir Rus diplomat, Rusya'nın saygın ekonomi gazetelerinden Kommersant'a yaptığı açıklamada, ABD ile Kırgızistan arasında, Manas üssünün kullanımına ilişkin anlaşmaya atıfta bulunarak, Washington'ın bu adımını "hile" şeklinde değerlendirdiklerini söyledi.

Rus diplomat, buna en yakın zamanda uygun bir karşılık vereceklerini belirterek, "Üssün elde tutulmasıyla ilgili haberler bizim için son derece nahoş bir sürpriz oldu. Böyle bir hile beklemiyorduk. Rusya'nın çıkarlarına ve Kırgız yönetimiyle yaptığımız anlaşmaya karşı hareket eden bir özelliğe sahip olan ABD'nin Orta Asya'daki askeri varlığının gerçek yapısında bir değişiklik olmadı" ifadesini kullandı.

Kırgızistan Devlet Başkanı Kurmanbek Bakıyev, Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev ile Moskova'da görüşmesi sırasında Manas askeri üssünün kapatılması kararını açıklamış, bu da Rusya'nın konuyu ABD ile ilişkilerde koz olarak kullanmak istediği iddialarına yol açmıştı.

-"TÜRKİYE'NİN ROLÜ" İDDİASI-

Bu arada Rus Nezavisimaya gazetesi, "Manas tabela değiştirdi" başlığıyla yayımladığı haberde, ABD'nin Manas üssünü kullanmaya devam edebilmesinde Türkiye'nin rol oynadığını iddia etti.

ABD üssünün Manas havalimanında varlığını sürdüreceği belirtilen haberde, sadece isim değişikliği yapıldığı, Kırgızistan'ın anlaşma için 170 milyon dolar aldığı görüşü dile getirildi.

Gazete, Kırgızistan'ın 18 ağustosa kadar boşaltılmasına karar verdiği Manas üssünün transit yük merkezi olarak kullanımına devam edilebileceği kararına varmasında Türkiye, Afganistan ve ABD liderlerinin etkili olduğunu öne sürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*