Türkiye, Pasifik'e evsahipliği yapacak

Türkiye, Pasifik'e evsahipliği yapacak.13876
  • Giriş : 08.04.2008 / 09:37:00

Türkiye; Afrika, Güney Amerika, Asya ve Uzak Doğu'nun yanısıra Pasifik Adalarına da açılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstanbul, yarından itibaren Türkiye-Pasifik Adaları Dışişleri Bakanları toplantısına evsahipliğini yapacak. Toplantıda Güney Pasifik'teki 16 ülke temsil edilecek.

Türkiye, AKP hükümetinin tüm dünya bölgeleri ile siyasi ve ekonomik ilişkileri geliştirme politikası doğrultusunda; Afrika, Güney Amerika, Asya ve Uzak Doğu'nun yanısıra Güney Pasifik ülkelerine de açılıyor.

Pasifik Adaları'na açılım çabası kapsamında 9-11 Nisan tarihleri arasında İstanbul Conrad Otel'de Türkiye-Pasifik Adaları Dışişleri Bakanları toplantısı düzenlenecek.

Türkiye ile Pasifik Adaları arasındaki ikili ve çok taraflı işbirliği olanaklarının ele alınacağı toplantıda, katılımcı ülkelere "İklim Değişikliği ve Doğal Afetlerle Mücadele", "Turizm" ve "Sosyal ve Ekonomik Kalkınma Yardımları" gibi alanlarda Türkiye'nin yapabileceği somut katkıların belirlenmesi öngörülüyor.

Türkiye-Pasifik Adaları Dışişleri Bakanları Toplantısında Nauru, Vanuatu, Solomon Adaları, Marshall Adaları, Cook Adaları, Tuvalu, Papua Yeni Gine, Palau, Fiji, Mikronezya ve Samoa Bakan düzeyinde, Tonga ise Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı düzeyinde temsil edilecek. Avustralya ve Yeni Zelanda, Kiribati Cumhuriyeti ve Niure'nin de toplantıya Dışişleri mensupları düzeyinde katılması bekleniyor. Toplantıya katılmak üzere Türkiye'ye gelen konuk bakan ve üst düzey yetkililer, İstanbul'daki tarihi ve turistik mekanlarını da ziyaret edecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious