'Türkiye, Rumlara limanlarını bu yıl açmalı'

  • Giriş : 16.06.2006 / 00:00:00

Avrupa Birliği (AB) dönem başkanı Avusturya'nın Başbakanı Wolfgang Schüssel, Türkiye'nin limanlarını Rum gemilerine ve uçaklarına bu yıl açması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Zirvenin ardından basın toplantısı düzenleyen Schüssel, "Türkiye'nin Ankara Protokol'ünden kaynaklanan sorumlulukları var. Bu yıl sonuna kadar bu sorumlulukların yerine getirilmesini istiyoruz." dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Sanayi Odası tarafından Cevahir Kongre Merkezi'nde düzenlenen 2006 Yılı II. Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı'nda yaptığı konuşmada AB'nin KKTC'ye uygulanan izolasyonları kaldırmaması halinde ne liman ne de havaalanlarını Rum tarafına açmayacaklarını belirterek, "Müzakereler durur diyorlar. Dursun ne yapalım" dedi. Erdoğan, Ek protokolün uygulanmaması halnde müzakerelerin duracağını belirten AB yetkililerine de "Durursa dursun, geri adım atmayız " diye seslendi. Avusturya Başbakanı'na, Erdoğan'ın bu açıklamasına ilişkin görüşünün sorulması üzerine zirvede olduklarından dolayı açıklamayı henüz görmediğini belirterek, "Bu açıklama doğruysa problem olur." şeklinde konuştu. Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac da Türkiye'nin limanlarını Rum gemilerine ve uçaklarına açmasını istedi.

BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Rumların AB üyesi olmasından sonra adadaki sorunun çözülmesinin zorlaştığına yönelik bir soruya Schüssel, Rumları, adadaki sorunun çözülmesine yardımcı olmasını için aldıklarını savundu.

Bu arada, Avusturya Başbakanı Schüssel, "hazmetme kapasitesi"nin ne olduğunun açık bir şekilde ortaya konması için AB Komisyonu'nun rapor hazırlayacağını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious