Türkiye, Şahdeniz gazını almaya hazır

  • Giriş : 06.03.2007 / 00:00:00

Azeri gazının Türkiye'ye getirilmesinde 'tarih krizi' yaşanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş (BOTAŞ) Genel Müdür Yardımcısı Şakir Arıkan, Türkiye'nin Şahdeniz Doğalgaz Boru Hattı ile ilgili verdiği sözü zamanında yerine getirdiğini belirtirken, gazın ne zaman verileceği konusunda karşı tarafın çelişkili tarihler vermesi üzerine yeni müzakereler yapılacağını söyledi.

Hazar Bölgesi'ndeki gazın Türkiye'ye getirilmesini öngören Şahdeniz Projesi'nden alınacak olan Azeri gazı, Türkiye'nin alacağı en ucuz gaz olma niteliğini taşıyor. Ancak Azeri gazının Türkiye'ye getirilmesinde 'tarih krizi' yaşanıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in BTC'nin kardeş projesi, 'Bakü-Tiflis-Erzurum Doğalgaz Boru Hattı' diye de adlandırılan Şahdeniz Projesi'nde ilk gazın 6 Mart 2007 tarihinde alınacağını açıklamasına rağmen karşı tarafın tarih konusunda çelişkili ifadeleri, Türkiye'nin kafasını karıştırdı. BOTAŞ Genel Müdür Yardımcısı Şakir Arıkan, Şahdreniz projesi çerçevesinde getirilecek Azeri gazın Türkiye'den dağıtım merkezi olan Erzurum'un Horasan ilçesinde yaptığı açıklamada; gazın Türkiye ve Dünya pazarına sevkıyatının yapılacağı boru hattının söz verilen tarihte tamamlanma aşamasında olduğunu ancak gazın ne zaman verileceğinin kesin belli olmadığını söyledi. Arıkan, "Şahdeniz Projesi çalışmalarımız bir operasyonla bir iki gün içerisinde tamamlanacak. Hafta sonuna kadar tüm boru hattı, kontratta belirtilen miktarda gaz çekimi yapabilecek duruma geleceğiz. Daha önce 6 Martta gazın dağıtımı yapılacağına dair Azeri tarafı tarih belirtmişti. Ancak şimdi sürekli tarih değişikliği yapıyor. Şu an bize değişik tarihler geliyor ve tarihlerde sürekli bir gecikme söz konusu oluyor. Bu tarih önümüzdeki günlerde yapılan yeni müzakerelerde kesinleşecek. Bu gazın geliş tarihi bizden çok azeri tarafının üretim sahalarını hazır hale getirmesiyle ilgilidir." şeklinde konuştu.

6 YILLIK ÇALIŞMA1.5 YILDA TAMAMLANDI

Türkiye'nin hat ile ilgili verdiği sözü zamanında bitirdiğini, Azeri gazını Türkiye'ye ulaştıracak olan ve üç fazdan, üç hücreden meydana gelen Şah deniz çalışmalarının son aşamasında olduğunu kaydeden Arıkan, bir operasyonla 230 kilometrenin 42 inch'lik boru hattını 48 inch'lik İran doğalgaz boru hattına bağlanmış olacağını bildirdi. Canlı bağlantının ise önümüzde ki günlerde tam kapasiteyle Azeri gazını çekebilecek vaziyete getirileceğini vurgulayan BOTAŞ Genel Müdür Yardımcısı Şakir Arıkan, diğer taraftan Azeri tarafıyla da bu gazın alım tarihiyle ilgili görüşmelerin devam ettiğini bildirdi. Bu görüşmeler neticesinde de nihai tarihin belli olacağını anlatan Arıkan, "Türk tarafı olarak ta biz doğalgaz boru hattını ve yer üstü tesislerini bitirmiş, ful kapasiteyle hazır vaziyette olacağız. Bu doğalgaz boru hattının tamamlanmasıyla birlikte günlük 8.6 milyon metre küp gaz çekişi umuyoruz. Burada yaklaşık 1.5 yıllık bir çalışmanın sonucunu almış bulunuyoruz. Daha önce aynı coğrafyada 6 yılda yapılan projeyi kamulaştırılması, mühendislik çalışması, boru ve malzeme temini ve inşaat çalışmaları 6 yılda yapıldığını düşündüğümüzde; 1.5 yıllık bir çalışmanın büyük bir başarı olduğu anlaşılacaktır. Bu tamamen Türk mühendisleri, Türk müteahhitleri ve Türk kamu şirketi olan BOTAŞ'ın başarısıdır" dedi.

Genel Müdür Yardımcısı Arıkan, bu başarıyla birlikte Hazar bölgesinde ki doğalgaz kaynaklarını Türkiye'ye ve Avrupa'ya ulaştıran bir kapıyı da aralamış olduklarına dikkat çekerek, bundan sonra Şahdeniz'in Faz-2, Türkmen ve Kazak gazını da aynı güzergahla Türkiye ve Avrupa pazarlarına ulaşacağını söyledi. Ilgar ve Allahuekber gibi Türkiye coğrafyasının en zor koşullarında 2500- 2600 metre yükseklikte kar ve çamura rağmen yapılan çalışmaların büyük bir başarıyla yürütüldüğüne işaret eden Arıkan, yaklaşık günde 400 personel, 300 tanede iş makinesinin kısa sürede boru hattını bitirdiğinin altını çizdi.

TÜRKİYE'DEKİ DİĞER ÇALIŞMALAR

Türkiye'de ki doğalgaz tüketicilerinin ve vatandaşların evlerinde, mutfaklarında belli bir hayat standardı haline gelen doğalgazı kullanması için canla başla çalıştıklarını da hatırlatan Arıkan, bu çalışmaların devam edeceğini belirtti. Arıkan, sözlerini şöyle tamamladı: "Bununla birlikte şu an yurdun değişik noktalarında, Karadeniz'de, Güneydoğu'da, İzmir bölgesinde Edirne ve Tekirdağ'da yaklaşık 2500 km yüksek basınçlı doğalgaz boru hattının inşaatı devam etmektedir. Bunların içerisind 500 km büyük çaplı olan İzmir Nazilli, Bozöyük Seçköy ve Şah deniz Faz-1 Faz-2 kompresör istasyonu gibi önemli yatırımlarımızı kısa sürede tamamlamış bulunuyoruz. 6 ay gibi bir sürede 5 yıldır bekleyen Nazilli, İzmir hattını bitirmiş bulunuyoruz. Büyük bir başarıdır. Türkiye'de şimdiye kadar yapılan en hızlı, en çaplı projenin altında BOTAŞ'ın mühendislerinin imzası vardır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious