'Türkiye, satranç tahtası gibi'

'Türkiye, satranç tahtası gibi'.10847
  • Giriş : 11.10.2008 / 21:32:00

Eski Türk Tarih Kurumu Başkanı Yusuf Halaçoğlu, ''Türkiye'nin içinde bulunduğu coğrafyanın, adeta satranç tahtası gibi , ABD gibi devletlerin oyun alanları olduğunu görürsünüz'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Halaçoğlu, Türk Eğitim-Sen Bayburt Şubesince Şair Zihni Kültür Merkezinde düzenlenen ''Orta Doğu ve Kafkasya Kıskacında Türkiye'' konulu panelde yaptığı konuşmada, Osmanlı Devleti zamanında elde edilen toprakların nasıl kaybedildiğini iyi düşünüp, analiz etmek gerektiğini belirtti.

Türkiye'nin içinde bulunduğu coğrafyada sürekli savaşlar meydana geldiğini ifade eden Halaçoğlu, ''Türkiye'nin içinde bulunduğu coğrafyanın, adeta satranç tahtası gibi değişik devletlerin hatta daha uzak, ABD gibi devletlerin oyun alanları olduğunu görürsünüz. Çünkü bir takım haritalarda geçmişte Türkiye'nin üzerine oynanan oyunları, bu ülke üzerine neler planlandığını ve bu oyunların günümüzde de devam ettiğini görürüz'' diye konuştu.

Çok önemli bir Türk nüfusunun Balkanlardan Anadolu'ya göç ettiğini kaydeden Halaçoğlu, Türkiye'nin, Osmanlı İmparatorluğunun varisi olduğunu belirtti.

Halaçoğlu, şunları söyledi:

''Bir imparatorluğun çöküşüyle birlikte kaybettiği topraklardan içe doğru göçler olmuştur. Bu göç Türk nüfus yapısını ortaya çıkarmaktadır. Balkanlardan ve Kafkaslardan Anadolu'ya göç edenlerin sayısı yaklaşık yüzde 40'dır. Böylesine bir yapı ve imparatorluk bakiyesi olmamız, birçok farklı milletten olan insanın da Türk topraklarına gelmelerine yol açmıştır. Burada siyasetçilerin özellikle dikkat etmesi gereken bir konu vardır ki, bu da böyle bir yapıyı, böyle bir nüfus grubunu mozaik olarak nitelendirmemeleridir. Çünkü o insanlar o ülkelerden çekilirken ki zaten çok büyük bir bölümü Türktür, Müslümanlığı kabul etmiş ve kendini Türk olarak hisseden insanlardır ve Anadolu'ya geri dönmüştür. Dolayısıyla bunları ayrı tutmak ve bir mozaik şeklinde nitelendirmek aslında farkına varmadan ülke içinde bir takım gruplaşmalara yol açma anlamına gelir. Bu konularda siyasetçilerin çok dikkat etmesi gerekir.''

Halaçoğlu, Avşarları araştırmak ve kim olduğunu ortaya koymanın bir ayrım veya bölücülük olarak görülmemesi gerektiğini, tam aksine Türk milletinin kendi özüne dönüşünü ve kendisini tanımasını sağlayacak bir araştırma olduğunu söyledi.

Halaçoğlu, Türk aile yapısının, dünyanın en medeni aile yapısı olduğunu kaydederek, ''Burada ne büyük bir yozlaşma olduğunu görebilirsiniz. Gençlerimiz geçmişi unutuyor. Radyolara bakın Türk Sanat Müziği neredeyse hiç kalmadı, Türk Halk Müziği çalınmaz hale geldi. Tabelalara bakın, ne kadarı Türkçe, ne kadarı yabancı dilde? Bütün bunlar kültürümüzdeki yozlaşmayı çok açık ve net bir şekilde ortaya koyuyor. Bunları dile getirmemiz lazım'' diye konuştu.

Panel sonunda Bayburt Valisi Kerem Al, Türk Eğitim Sen Bayburt Şubesi Basın Sekreteri Emrah Gültekin ve Türkiye Kamu Sen Trabzon Şube Başkanı Coşkun Dilber tarafından Yusuf Halaçoğlu'na günün anısına plaket ve çiçek verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*