Türkiye, Suriye ile altın devrini yaşıyor!

  • Giriş : 29.10.2006 / 00:00:00

Geçen kısa dönemde Türkiye ile Suriye ilişkileri önemli gelişmelerin sağladığı göze çarpıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Bu ilişkiler kısa zaman zarfında büyük merhaleler kat etti. Bu ilişkileri güçlük dostluklar kurulmasını sağladı. Bu ilişkilerde tarihi ve kültürel ve sosyal alanlarda büyük ilerleme sağlandı.

Suriye Devlet Haber Ajansı SANA Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Türkiye Şam Büyükelçisi Halit Çevik ile bir mülakat gerçekleştirdi. Yapılan mülakatta Büyükelçi Çevik, Türkiye ve Suriye arasında uzun bir sınırın bulunduğu vurgulayarak, iki ülke arasında derin tarihi ve kültürel ilişkilerin bulunduğunu her alanda ilişkilerin geliştiğine vurgu yaptı.

Büyükelçi Çevik, 2004 yılında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyaretin bir dönüm noktası olduğunu vurgulayarak, "Sayın Esad'ın ziyaretine mukabil olarak, Cumhurbaşkanımız Ahmet Necdet Sezer ve Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan Suriye'yi ziyaret ettiler. Bu ziyaretlerin ardından iki ülke arasındaki siyasi ilişkiler en yüksek seviyeye çıktı. Buna paralel olarak Büyükelçiliği koordinasyonunda 6 yıl içinde karşılıklı yaklaşık 50 ziyaret yapıldı. İki ülkenin bakanlıkları ilişkilerin gelişmesi konusunda yoğun çaba göstedi." dedi.

Büyükelçi Çevik, iktisadi ve ticari çalışmaların iki ülke arasındaki ilişkilerde en önemli unsurları oluşturduğunun altını çizerek, bu ilişkilerin geliştirilmesi noktasında büyük açılımlar yapıldığını belirtti. Geçen yıllarda iki ülke arasında önemli anlaşmalara imza atıldığını ifade eden Çevik bu anlaşmaların iki ülke arasındaki esas ilişkileri oluşturduğunu kaydetti.

Yatırım, çift vergilendirme ile iki ülke gümrüklerinin işbirliğinin yanı sıra deniz yolu ve hava yolu taşımacılığı anlaşmalarının imzalandı. Ayrıca serbest ticaret anlaşması imzalandı. Çevik, "Enerji, iskan, turizm, taşımacılık ve ziraat alanlarında olmak üzere bir çok protokole imza atıldı." dedi. İki ülke arasında bölgesel konularda da işbirliğinin devam ettiğine işaret eden Çevik, her türlü sorunun çözümünde karşılıklı görüş alışverişi bulunduğunu bildirdi.

Çevik, "Türkiye ve Suriye arasında gelişen ilişkilerle beraber, geçen yıl Türkiye'den Suriye'ye 820 milyon dolarlık bir ihracat yapıldı. Bu rakam ileriki yıllarda daha da yükseleceği inancındayız. Türk yatırım şirketleri Suriye'de ki yatırıma büyük önem veriyor. Geçen iki yıl içinde Türk yatırım şirketleri 150 milyon dolar yatırım yaptı. Bu yatırımın çoğu Halep ve civarında oldu. Bu rakamlar Suriye Yatırım Bürosu'nun verdiği rakamlardır. Türk iş adamları en çok yaptıkları yatırımlarda Suriye başımı çekiyor. 7 yıl içine 33 iş projesi ile 460 milyon dolarlık yatırıma çıkardı. Suriye'de yapılan uluslararası fuarlarda Türkiye en büyük katılımcı oldu." şekline konuştu.

Turizm konusuna da değinen Büyükelçi Çevik, "2005 yılında 689 bin Türk turist Suriye'yi ziyaret etti. Aynı sene 288 bin Suriyeli de Türkiye'yi ziyarette bulundu. Mersin ve Lazkiye limanları arasındaki seferlerin açılması iki ülke turizmine önemli katkısı oldu." dedi.

Havayolu ulaşımının haftada birden 7 sefer'e çıkarıldığına dikkat çeken Çevik, Tür Hava Yolları'nın İstanbul- Halep seferine Suriye Hava Yolları'nın ise Şam ve Antalya arasında uçuşlara başlayacağı müjdesini verdi.

Türkiye ve Suriye dünyanın en eski kıtaların buluştuğu bir bölgede bulunmaları hasebiyle stratejik önemi bulunuyor. Dost ve komşu iki ülke arasındaki ilişkiler tarihi ve coğrafi yakınlığın yanı sıra eski kültürel yakınlık ticari ilişkilere de yansıdı. 1992 yılındaki iki ülke arasındaki ticaret 257 milyon dolar iken 2004 yılında bu rakam 635 milyon dolara yükseldi. Bu ticaret hacmi ise her geçen gün artarak devam ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious