Türkiye, terör örgütü PKK'nın korkulu rüyası olacak!

Türkiye, terör örgütü PKK'nın korkulu rüyası olacak!.15646
 • Giriş : 07.11.2007 / 08:27:00

Türkiye, sınır ötesi operasyonun gündemde olduğu bugünler birbirinden çarpıcı askerî projelere imza attı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Terörle mücadele araç gereçlerini modernize eden Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), "asimetrik savaş" şartlarına göre yeni projeler geliştirdi. Terör örgütünün korkulu rüyası olacak projelerin başında bilgisayar kumandalı uçak ve helikopterler geliyor.

Tamamen yerli üretim olan bu proje pilotsuz savaşa imkan sağlıyor. TSK'nın bir başka projesi olan İnsansız Hava Aracı'ndan farklı olarak her türlü uçak, helikopter ve zırhlı araç hareket ettirilebiliyor. Bunun için "Görev Bilgisayarı" adı verilen bir program geliştirildi. Ana kumandada bulunan "Görev Bilgisayarı" içinde kullanıcısı olmayan uçak, helikopter gibi uçan platformları istediği zaman harekete geçirip, hedefi vurdurtabilecek.

TSK'nın bu projenin denemesini iki ay önce başarı ile yaptığı ortaya çıktı. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, TSK'nın yeni gözdesi olan teknoloji harikası bu projeyi Meclis'te milletvekillerine şöyle anlattı: "Kilometrelerce uzaktan bir helikopter, hiç insan dahli olmadan bir tankı bir tek mermiyle imha edebiliyor."

Vecdi Gönül, bakanlığının bütçesini açıklarken değindiği bu projelerin detayını milletvekillerinin sorularına cevap verirken açıkladı. Gönül'ün verdiği bilgilere göre, terörle mücadele kapsamında mal ve hizmet alımı için 6 milyar 783 YTL ayrıldı. Bu miktarın yarısı Stratejik Hedef Planı (SHP) 2008 yılı modernizasyon ihtiyaçları için harcanacak.

Silahlı Kuvvetler, önümüzdeki iki ay içerisinde iki önemli projeye daha kavuşuyor. Özel bir şirketin ürettiği mini insansız hava aracı aralık ayında teslim edilecek. TAİ'nin ürettiği insansız hava aracı ise 2008'in ilk günlerinde Silahlı Kuvvetler'in elinde olacak. Bakan Vecdi Gönül, "Asimetrik Mücadele" kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yürütülen diğer projeler hakkında bilgi verdi.

Asimetrik mücadele projeleri

 • Modern mayın arama sistemi. El yapımı uzaktan komutalı patlayıcılara
 • karşı sistem tedariki.
 • Körletici-karıştırıcı sistem tedariki.
 • Türk Silahlı Kuvvetleri uydu muharebe sistemi.
 • Otomatik hedef tespit ve takip sistemi.
 • Kobra zırhlı araçları
 • Havadan erken ihbar ve kontrol sistemi
 • İnsansız hava araçları
 • Özel Kuvvetler UH-60 modernizasyonu (YARASA)
 • LİNK-16 terminal tedariki
 • Radar elektronik destek ve elektronik taarruz sistemleri

Geleceğin savaş alanı uzay olacak

Silahlı Kuvvetler Dergisi'nde yer alan bir makalede gelecek 50 yıl içinde savaş ve çatışma alanlarının uzay olacağı belirtiliyor. Dergideki çalışmada harp sahalarında insansız araç ve yöntemlerin giderek önem kazanacağına ve uyduların öneminin katlanarak artacağına dikkat çekildi. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin süreli yayınlarından Silahlı Kuvvetler Dergisi'nin ekim sayısında yer alan, yüksek mühendis Albay Levet Kocabıyık tarafından kaleme alınan "2050'li yılların güvenlik ortamı ve askerî teknolojilerin geleceği'' konulu makalede yarım yüzyıl sonrasının güvenlik ortamı ve askerî teknolojileri hakkında ilginç tespitlerde bulunuluyor. Deniz altında, su üstünde, karada ve havada bunun ilk örnekleri görülmeye başlanan ve yalnızca istihbarat, keşif ve gözetleme amaçlı olarak kullanılan insansız platform ve araçların yakın gelecekte savunma ve saldırı yetenekleriyle donatılacağı anlatıldı. Bu konuda modern hava kuvvetlerinin öncülük yaptığı ifade edilerek, ortak bir program olan Joint Strike Fighter'in (F-35) ABD Hava Kuvvetleri'nin son insanlı savaş uçağı olacağının iddia edildiğine yer verilerek, başta ABD olmak üzere Batı'nın ileri teknolojiye sahip ülkelerinin ise çoktan insansız hava muharebe aracı programlarını başlattığına dikkat çekildi.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious