Türkiye, toplu taşımayı tercih etmiyor

Türkiye, toplu taşımayı tercih etmiyor.16333
  • Giriş : 17.04.2007 / 00:00:00

Türkiye'de, çalışanların büyük bir çoğunluğu işe giderken toplu taşıma yerine kendi araçlarını tercih ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kelly Services İnsan Kaynakları Şirketi'nin, çalışanların işe giderken ulaşım seçimi ile ilgili yaptığı araştırmaya göre, Türkiye'de, çalışanların büyük bir çoğunluğu işe giderken toplu taşıma yerine kendi araçlarını tercih ediyor.
Uluslararası insan kaynakları şirketi Kelly Services'in gerçekleştirdiği anket sonuçları açıklandı.
Ankete katılan ülkelerde toplu taşıma kullanımı en düşük ülke Türkiye oldu. Türkiye, 28 ülke arasında bu konuda son sırada yer alırken, Endonezya, Hong Kong, Macaristan, Endonezya, Singapur, Meksika, Rusya ve Hindistan toplu taşımayı en yüksek düzeyde kullanan, Türkiye ile birlikte Fransa, Danimarka, Porto Riko ve ABD ise en az kullanan ülkeler olarak dikkati çekti.
Araştırmaya katılanların yüzde 58'i, Türkiye'de toplu taşıma kullanımının düşük olmasının en önemli sebebi olarak, toplu taşıma imkanının olmamasını gösterdi.
Türkiye'de toplu taşımayı tercih edenler genellikle perakende, seyahat ve ilaç sektörlerinde çalışanlardan oluşuyor.

TOPLU TAŞIMAYI EN ÇOK ASYALILAR KULLANIYOR
Araştırmaya katılanlara ''Hangi faktörün toplu taşıma kullanımını daha fazla teşvik edeceği'' sorulduğunda, yüzde 36'lık bir grup ''daha makul fiyatlar'' cevabını verdi.
Ankete katılanların yüzde 22'si bu soruyu ''daha fazla konfor'', yüzde 15'i ''daha iyi hizmet'' şeklinde yanıtladı. Araştırma sonuçlarında, ''daha rahat erişim'' (yüzde 10) ve ''gelişmiş güvenlik'' (yüzde 4) gibi kaygılar çalışanlar arasında nispeten daha düşük çıktı.
Kelly'nin anketi, toplu taşımayı en çok kullananların Asyalılar olduğunu gösterirken, listenin en üst sırasında yüzde 93 ile Endonezya, yüzde 88 ile Hong Kong ve yüzde 86 ile Singapur geliyor. En az kullananlar ise yüzde 29 ile Türkiye, yüzde 34 ile Amerika Birleşik Devletleri ve yüzde 36 ile Porto Riko oldu.
Kelly Services Global İşgücü Endeksi, 28 ülkede yaklaşık 70 bin kişinin görüşleri alınarak oluşturuldu. Endeksin oluşturulması sırasında Türkiye'den de bini aşkın çalışanın görüşleri alındı.

''ÖZEL SERVİS HİZMETİ SUNMAYAN FİRMALAR TERCİH EDİLMEYEBİLİYOR''
Kelly Türkiye Genel Müdürü Taylan Kovanlıkaya, araştırma ile ilgili yaptığı değerlendirmede, toplu taşımanın, insanların iş bulabilmesi ve o işte kalabilmesi için çok önemli olduğunu belirterek, ''Sırf ulaşım zorlukları nedeniyle bazı iş tekliflerini kabul etmeyen, dahası görüşmeye bile gitmeyen adaylara rastlıyoruz. Çalışanlarına özel servis hizmeti sunamayan/sunmayan firmalar tercih edilmeyebiliyor'' dedi.
Özel araçla ulaşımın mümkün olmadığı veya işveren tarafından sunulan servis hizmeti olmadığında, toplu ulaşım tek seçenek olarak çalışan kesimin karşısına çıktığını belirten Kovanlıkaya, sağlam, güvenilir ve uygun fiyatlı bir toplu taşımanın, insanların işleri ile ilgili hisleri, günlük stres seviyeleri ve aile sorumluluklarını yerine getirebilme kapasitelerinde etkili olabildiğine işaret etti.
Kovanlıkaya, iyi bir toplu taşıma sisteminin varlığının, insanların hızla değişen iş gerekliliklerine cevap vermelerini ve işverenlerin gerektiği yerde ve zamanda personel bulmalarını kolaylaştırdığını ifade ederek, ''Birçok kişi kendi aracını kullanmaktansa toplu taşıma aracı kullanmaktan oldukça memnun ancak sisteme erişim yoksa veya çok maliyetli ise çok az seçenekleri kalıyor'' görüşünü dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious