'Türkiye, tüm dünyaya meydan okuyor'

'Türkiye, tüm dünyaya meydan okuyor'.14149
  • Giriş : 19.06.2007 / 07:01:00

SETA tarafından, 'Sınır Ötesi Harekat ve Milli Güvenlik Sorunu' konulu bir panel düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) tarafından, ''Sınır Ötesi Harekat ve Milli Güvenlik Sorunu'' konulu panel düzenlendi.

Vakıf binası konferans salonunda yapılan panelde konuşan Uluslararası Stratejik araştırmalar Kurumu (USAK) Başkanı Doç. Dr. Sedat Laçiner, ''Körfez Savaşı'na kadar gelinen süre içinde 24 kadar irili ufaklı operasyonlar düzenlendiğini'' kaydetti. Terör örgütü PKK'nın ''tarihinin en zor döneminde olduğunu ve terörist bulamadığını, kamplarda bıkkınlık havası olduğunu'' söyleyen Laçiner, strateji değiştiren terör örgütünün, ''vur-kaç tekniği, eşek üzerine bomba'' gibi basit yöntemlerle eylemlerde bulunduğunu anlattı.

SINIR ÖTESİ OPERASYON

Laçiner, sınır ötesi operasyon için önceki operasyonlar gibi hazırlık yapılmadığını, böyle durumda Türkiye'nin dost kazanmak yerine ters strateji izlediğini öne süren Laçiner, ''Tüm dünyaya meydan okuyan bir Türkiye var. Son derece hassas bir yere girecek. Üstelik de yerel destek eski operasyonlarla kıyaslandığında sıfıra yakın'' dedi.

Kamuoyunun bu konuda ''yakınlaştırılması'' gerektiği görüşünü de dile getiren Laçiner, ''Şehit cenazelerinde birleşemeyen bir toplumun, sınır ötesi operasyon yapmakta zorlanacağını'' bildirdi. Laçiner, Türkiyenin ''başarısız, hedefleri iyi belirlenmemiş bir operasyonun gerçekleştirmesi durumunda, Batı dünyasında ve Irak içi dengelerde bir Kürt devleti kurma meşruiyeti zemininin sağlanmış olabileceği'' de ifade etti.

Akşam Gazetesi Ankara temsilcisi İsmail Küçükkaya da ''Ankara'da Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt da dahil olmak üzere sınır ötesi operasyon isteyen kimsenin olmadığını'' söyledi. ''Birkaç gün ile ve hava desteği ile sınırlı, dar bir coğrafyada operasyonun yavaş yavaş kapıda olduğunu'' öne süren Küçükkaya, ''Seçimden sonra çıkacak tabloya göre sınırlı bir operasyonun gündeme alınacağını ve ABD'nin de buna karşı çıkmayacağını düşündüğünü'' bildirdi.

SETA Genel Koordinatörü İbrahim Kalın ise son günlerin ''sıcak konusunun terörle mücadele ve sınır ötesi operasyon'' olduğunu ifade ederek, ''Bu süreçte siyasi yapının da ne kadar kırılgan olduğuna dair çok önemli şeyler yazıldı çizildi, konuşuluyor. Özellikle terörün yükselmesiyle birlikte bu konu bir ayda tekrar gündeme oturdu'' dedi.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious