Türkiye, turizmde ilk 10'a girdi

  • Giriş : 26.09.2006 / 00:00:00

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Türkiye'nin dünya turizmin içerisinde ilk 10'a girdiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bursa'da Büyükyıldız Otel'de düzenlenen 'Turizm Kongresi'ne katılan Bakan Koç, dünyada 800 milyon kişinin turist olarak dolaştığını, bu rakamın ise 2020 yılında 1.5 milyara çıkacağını tahmin ettiklerini kaydetti.

Türkiye'ye geçen yıl 21 milyon turist geldiğini belirten Bakan Koç şunları söyledi: "18 milyar dolar gelirimiz oldu. Bu sene bazı sıkıntılarımız var. Bu sıkıntılar turizmde başka alternatifler ortaya konması noktasında bizi zorladı. Türkiye dünya turizminde ilk 10'a girdi. Ama daha yapılacak çok, ama çok işlerimiz var. Alt yapı ve ulaşım eksikliklerinin yanı sıra, MES turizmi denilen yaz turizmininde kendi içinde sorunları var. Ama yıllardır konuşulan ve yapılamayan Türkiye'nin master planını biz yaptık. Ekim ayı ortalarında bu planı turizmci ve ekonomistler ile paylaşacağız"

Turizm de 100 kişiden 60'ının yaz turizmi yapıtığını vurgulayan Bakan Koç şöyle devam etti: "Sektör üzerine bazı yalanlar söyleniyor. Biz 21 milyon turist aldığımız sırada İspanya 52 milyon turist aldı. İspanya kıyılarının hepsi bin 300 kilometre iken, benim sadece Muğla'daki kıyılarımın uzunluğu bin 350 kilometre. Efendim 100 bin yatak dolmuyor deniyor. Yenilik yapılmazsa tabii ki dolmaz. Yaz turizmine alternatif olarak kültür, kongre, termal ve kış turizmini düşünüyoruz. Termal turizmde Türkiye'de bin 600 termal kaynak var, bu kaynaklarla dünyada 7'inci, Avrupa'da kaynak itibariyle 1'inci, kullanış itibariyle 3'üncü sıradayız. Ama termal turizmin, turizm ekonomisine katkısı yüzde 1'in altındadır. Termal turizmde 41 il var. Ama, Bursa'nın da içinde olduğu 21 vilayet yakında termal turizm bölgesi bölgesi olarak tahsis edilecek. Tahsislerine ait çalışmalar 15 güne kadar çıkacak. 11 vilayetimizi de kış turizmine ayırıyoruz. Bunların içinde de Bursa var. İzmit, Erzincan-Ergan kayak merkezi; onuda tahsise çıkarıyoruz. Onun dışında dünyanın en iyi karına sahip Sarıkamış'tan tut, Trabzon'a kadar. Güneyde de Isparta ve Burdur'daki kayak merkezleri."

Kongre turizmi çerçevesinde Türkiye de 7 ili ele aldıklarını belirten Koç sözlerini şöyle sürdürdü: "Bursa, İstanbul, İzmir, Konya, Ankara, Antalya ve son olarakte Mersin'i ele aldık.Termal ve Kongre turizmi, diğer turizmlerden farkı var. Diğer turizmlerin bir süresi var. Ama öncesinde turizm için iki olmazsa olmaz kural vardır. Bunlardan biri yol, diğeri ise konaklama yeri. Bu iki şey mevcut ise, kongre turizmi için, 20 bin yatak, 5 bin kişilik kongre salonu ve 700, 150 kişilik gibi küçük toplantı salonları olması gerekir. Bu turizm çeşiti oldukça çok para bırakıyor. Gelen insanların masraflarını sponsor ve kendi firmaları karşıladığı için cebindeki paraları özel harcamalara gidiyor. Yani otelden çok çevreye faydası oluyor. Ama tabi her güzelliğin olduğu gibi bununda bir külfeti var. Yani bunu merkezleri yapan insanlar, en za 4 yıl burdan bir gelir beklememeli."

"HERŞEYİMİ ELEŞTİRİN AMA TÜRKÇEYE HAKİMİYETİMİ ELEŞTİRMEYİN"

Bakan Koç, konuşmasının ardından turizmcilerin sorularını yanıtladı. Bir turizmcinin daha önce anlattıkları üzerine soru sormasına sinirlenen Bakan Koç: "Bakın benim her şeyimi eleştirin ama Tükçe'ye hakimiyetimi eleştirmeyin.Yani ben anlatıyorum. Siz hala aynı şeyi soruyorsunuz." diye cevap verdi.

Bakan Koç, turizmcilerin KDV konusundaki ısrarlı soruları üzerine, "Biz sizin hükümetiniziz. Bu konuyu halledeceğiz. Bu konuda görüşmeler tamamlandı. Ancak bu konuda ben size bir soru sorarsam, sorduğunuz soruda biraz daha zorlanırsınız." dedi. 'Sorun' diyen turizmcilere dönen Koç, "Peki o zaman soruyorum; tekstilde KDV konusunda sizmi devletten alacaklısınız, devlet mi sizden alacaklı." diye konuştu.

Soru karşısında susan turizmcilere karşın Bakan Koç, gülerek, "Bunu öylesine sordum. Bir maksadım yok. Sorununuz giderilecek." yanıtını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious