"Türkiye, Türkmen liderin ziyaretini sabırsızlıla bekliyor"

  • Giriş : 22.03.2008 / 09:07:00

Türkiye'nin Aşkabat Büyükelçisi Akil, Berdimuhammedov'un Türkiye ziyaretinin sabırsızlıkla beklendiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'nin Aşkabat Büyükelçisi Hakkı Akil, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov'un Türkiye ziyaretinin sabırsızlıkla beklendiğini söyledi. Akil, 24-25 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek olan bu ziyaretin iki ülke arasındaki ilişkilere yeni ivme kazandıracağına inandığını kaydetti. Hakkı Akil, Türkmen lider Berdimuhamedov'un Türkiye ziyareti öncesi Türkmen basınına konuştu.

Türkiye'nin dost ve kardeş ülke Türkmenistan ile işbirliğine büyük önem verdiğini kaydeden Büyükelçi Akil, ülkeler arasında düzenli olarak yapılan karşılıklı ziyaretlerin bunun göstergesi olduğunu söyledi.

Aralık 2007 tarihinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Türkmenistan'ı ziyaret ettiğini hatırlatan Akil, bu ziyaret sırasında yapılan görüşmelerde gelecekte karşılıklı menfaate dayalı işbirliğinin geliştirilmesi konusunun masaya yatırıldığını kaydetti.

Ekonomik işbirliğinin geliştirilmesini sağlayacak bir takım anlaşmaların imzalanacağını bildiren Akil, Türkmen liderinin eğitim sektörüne büyük önem verdiğinden de bahsetti. Türkiye'nin Türkmen öğrencilerin kaliteli eğitim alması için çeşitli imkanlar sağladığını ve buna bağlı olarak son yıllarda 4 bin 800 Türkmen öğrenciye burs verildiğini beyan eden Büyükelçi, "Türkmenistan'da Türk okulları başarılı faaliyetler göstererek, 11 binden fazla mezun verdi" dedi.

Türkmenistan'daki Türk işadamalarına Türkmen lider Berdimuhamedov tarafından büyük destek verildiğini vurgulayan Hakkı Akil, ülkenin bağımsızlığını kazandıktan sonra geçen 16 yıl içerisinde Türk işadamalarının, çok sayıda sanayi tesisleri, kültürel amaçlı binalar ve sayısız konut inşa ettiğini ifade etti.

Büykelçi Akil, 2008 yılının ilk üç ayında Türk işadamlarının Türkmenistan'da 1.8 milyar dolar değerinde iş aldıklarını, ticaret hacminin 2007'de 1.3 milyar doları bulduğunu hatırlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious