Türkiye, yabancı belgeselcilerin gözdesi

  • Giriş : 10.08.2006 / 00:00:00

Türkiye, yabancı televizyon ve belgesel yapımcılarının ilgi odağı haline geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yapımcıların çekim izni aldıkları konular da oldukça ilginç. İrlandalılar, Galatasaray ve Fenerbahçe arasındaki rekabeti araştıran bir belgesel çekmek için izin isterken, Fransızlar Osmanlı İmparatorluğu’nun diğer dinlere karşı olan hoşgörüsünü, Almanlar ise Topkapı Sarayı’ndaki harem sistemini ve haremdeki günlük hayatı ekranlara taşımak üzere çekim yaptı.

Türkiye bu yıl belgeselcilerin yanı sıra, film yapımcılarının, video klip yönetmenlerinin, televizyon programcılarının da gözdesi oldu. En fazla çekim yapan ülkeler sırasıyla İngiltere, Almanya, Amerika, Japonya, Hollanda, Fransa olurken, Letonya, Polonya, Mısır, İran, Rusya, Ukrayna, İrlanda, Tayvan, Güney Kore, Avustralya, Moğolistan, Slovenya, Çin gibi ülkeler de Türkiye’de çekim yapmak üzere izin alan 30 ülke arasında yer aldı.

İstanbul ve Antalya gözde iller

Ülkelerin, Türkiye’den ekranlarına taşımak istedikleri şehirlerin başında İstanbul ve Antalya geliyor. Ancak Ağrı, Konya, Nevşehir (Kapadokya), Adana, Şanlıurfa, Adıyaman, Samsun ve Iğdır gibi şehirleri izleyicisine izlettirmek isteyen yapımcı sayısı da fazla. Yapımcıların çoğu tanıtım amaçlı çekimler yaparken bazı ülkelerin ekipleri ilginç tekliflerle geliyor. Örneğin, Moğolistan, Türkiye’de okuyan Moğol öğrencileri çekmek üzere izin alırken, Amerika “Romalı Askerlerin İsa Peygamberi Yaraladığı Mızrak” ile “Türklerin Misafirperverliği ve Kadınların Arkadaşlığı”; İngiltere “İslam Sanatı ve Mimarisi” ile “Emlak Olanakları”, Almanya “Sufi Müziği, Tarihi ve Felsefesi” ile “Berlin’de Yaşayan 3 Türk Kökenli Kadının Hayatı”, İrlanda “FB ve GS arasındaki Rekabet ve Türk Futbolu”, Japonya “Antik Gemilerde Bulunan Gizemli Objeler”, Gürcistan “Ayasofya Müzesi”, Rusya “Rus-Osmanlı Donanma Savaşları” gibi ilginç konu başlıkları ile Türkiye’nin farklı yönlerini seyircisine tanıtmak üzere çekim yaptı.

Yabancı ülkelerin belgesel ve TV ekiplerinden gelen çekim isteklerini değerlendirip onay veren Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü, geçtiğimiz yıl çıkan yönetmelik gereği, AB’ye uyum süreci çerçevesinde izin prosedürünü kolaylaştırdı. Genel Müdür Selahattin Ertaş, önceki yıllarda başvuran yabancı yapımcılardan, konu başlıklarının yanı sıra programın içeriği ile ilgili çok ayrıntılı bilgiler istendiğini ve araştırma yapıldıktan sonra izin verildiğini; buna rağmen sonuçları kontrol etmenin mümkün olmadığını ifade ediyor. “Bunca dikkat, çoğu zaman işe yaramaz. Çünkü siz her ne kadar çekim konusunu çok detaylı inceleseniz de, seslendirmeyi kendi ülkelerinde yapıyorlar ve neler söylediklerini; görüntüleri ne şekilde kullandıklarını bilemiyorsunuz.” diyen Ertaş, önceki yıllarda çekimlerin emniyet görevlilerinin gözetiminde yapıldığını ve 2006’nın ilk 6 ayında, 30 ülkeye 112 çekim izni verildiğini, yıl sonuna kadar bu rakamın, geçen yıla göre daha yüksek olacağını söyledi.

Yönetmeliğe göre yabancı ekipler askerî alan dışında kalan yerlerde çekim yapmak için başvuru yapabiliyor. Başvuru için, yapımcının anne-baba adı, daha önce çektiği eserler, Türkiye’ye daha önce gelmişse; geliş sebebi, teknik ekipman bilgileri, yönetmen-oyuncu bilgileri gibi 27 maddeden oluşan detaylı bilgiler isteniyor. Belirtilen bilgiler ve çekim konusu doğrultusunda yabancı yapımcılara izin veriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious