Türkiye, yabancı sermayenin yıldızı

  • Giriş : 30.09.2006 / 00:00:00

Türkiye'ye yabancıların artan ilgisi, uluslararası piyasaların gözde dergisi The Economist'in de dikkatini çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Birleşmiş Milletler'in açıkladığı en çok yabancı sermaye çeken ülkeler sıralamasında alt sıralarda yer alan Türkiye'ye yabancıların artan ilgisi, uluslararası piyasaların gözde dergisi The Economist'in de dikkatini çekti.

Merkezi Londra'da bulunan dergi, Türkiye'nin bu yıl 10 milyar doları aşkın miktarla yükselen piyasalar arasında en çok doğrudan yabancı sermaye çeken yedinci ülke durumunda bulunduğunu yazdı. Sıralamada birinci sırayı Çin alırken, bu ülkeyi sırasıyla Hong Kong, Rusya, Singapur, Brezilya ve Meksika takip etti.

Bu yıl 20 milyar doların üzerinde doğrudan yabancı yatırımın beklendiği Türkiye'nin 2010 yılına kadarki süreçte ise dünyada en çok doğrudan yabancı sermaye çeken ülkeler arasında ‘başlarda' yer alacağı tahmini yapılıyor. Türkiye, yabancı sermaye sıralamasında AB üyesi Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Macaristan'ı da geçti. Hindistan, Güney Kore, Arjantin, Endonezya, Malezya ve Tayland gibi kendi kategorisindeki ülkelerden de fazla yabancı sermaye çeken Türkiye'ye özellikle dünyanın yeni yükselen güçleri arasında gösterilen Hindistan'dan daha çok yabancı sermaye akışı olması dikkat çeken bir başka nokta olarak gösteriliyor.

The Economist Dergisi ve ona bağlı ekonomik araştırmalar yapan The Economist Inteligence Unit çalışmasına göre, özelleştirme süreci ve şirket evlilikleri ile satın almalar, Türkiye’ye gelecek olan yabancı sermayenin miktarını belirleyecek. Bu yıl 1,2 trilyon dolara ulaşması beklenen toplam küresel doğrudan yabancı sermaye miktarının 2010 yılına kadar ise 1,4 trilyon doları bulacağı hesaplanıyor. Türkiye’nin de içinde bulunduğu yükselen piyasalara sermaye akışının 2006’da yavaşladığı belirtilirken, 2006-2010 döneminde dünyada en çok doğrudan yabancı sermaye çeken ülkenin ABD olacağı ve ABD’nin toplam küresel doğrudan yabancı sermayenin yaklaşık üçte birini çekeceği ifade ediliyor. Yabancı sermaye akışının önündeki en büyük engellere bakıldığında ise yabancı şirketlerle evlilik ve satın almalara karşı politikalar en başta geliyor. Türkiye’nin yabancı sermayedeki yıldızı son iki yılda parladı. 2000’den önce yılda bir milyar dolarlık yabancı sermaye bile çekemeyen Türkiye’ye geçen yıl 9,6 milyar dolarla rekor miktarda sermaye girişi oldu. Bu yılın ilk yedi ayında ise 9 milyar 124 milyon dolar geldi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious