Türkiye 13 yeni büyükelçilik açıyor

Türkiye 13 yeni büyükelçilik açıyor.16244
  • Giriş : 26.11.2008 / 06:30:00
  • Güncelleme : 25.11.2008 / 23:55:24

Amaç, Türkiye'yi tanımayan ülkenin kalmaması ve dünyanın dört bir yanıyla ticareti geliştirmek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yurt dışındaki görünürlüğünü artırmak ve daha önce hiç adım atılmayan ülkelerle ticareti geliştirmek için atağa kalkan Dışişleri Bakanlığı 2009 eylem planına göre çoğu Afrika'da olmak üzere 13 büyükelçilik açmayı planlarken dünya devi ABD ve Asya'nın parlayan yıldızı Hindistan başta olmak üzere çok sayıda ülkede başkonsolosluk açacak.

Türkiye'nin yurt dışında bulunan temsilcilik ağı 97 büyükelçilik,11 Daimi temsilcilik,65 Başkonsolosluk ve 1 ticaret ofisinden oluşuyor.

2008 yılı içinde Podrogica (Karadağ) Büyükelçiliği ile Barcelona (İspanya), Basra (Irak) ve Mumbai (Hindistan) başkonsolosluklarını faaliyete geçiren Dışişleri Bakanlığı, yeni senede de 13 büyükelçilik ve 12 başkonsolosluğu hizmete açacak.

BAŞKONSOLOSLUKLAR

Juba (Sudan), San Paulo (Brezilya), Boston, Miami, San Francisco (ABD), Toronto (Kanada), Gence (Azerbaycan), Aktau (Kazakistan), Haydarabat, Chennai, Kolkata (Hidnistan) ve Guangzhou'da (Çin) muvazzaf başkonsolosluk açılması da planlandı.

Sözkonusu yeni büyükelçiliklerin ve başkonsoloslukların açılışı için Dışişleri Bakanlığı'nın 2009 yılı bütçesine ödenek kondu.

TÜRKİYE'NİN GÖRÜNÜRLÜĞÜ ARTTI

Türkiye'nin son dönemde izlediği aktif dışpolitika ile yurt dışındaki tanınılırlığı oldukça arttı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi 2009-2010 dönemi geçici üyeliği Türkiye'nin yurt dışındaki görünürlüğünün arttığının bir ispatı olarak değerlendiriliyor.

8SUTUN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*