Türkiye 16 kez Irak’a girdi

  • Giriş : 15.04.2007 / 00:00:00

PKK kamplarına yönelik 16 kez askeri harekat yapıldı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Türkiye’nin Irak’a 16 kez girdiğini belirterek, ’Irak’a giremiyoruz, diye bir şey yok. Oradaki PKK kamplarına yönelik olarak Türkiye, 16 kez askeri harekat yapmıştır.’ dedi.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nda basın toplantısı düzenleyen Şener, Irak Kürdistan Demokrat Partisi lideri Barzani’nin açıklaması hatırlatması ve ’Neden Irak’a giremiyoruz?’ sorusu üzerine ’Irak’a giremiyoruz, diye bir şey yok. Türkiye 16 kez Irak’a girmiştir. Oradaki PKK kamplarına yönelik olarak Türkiye 16 kez askeri harekat yapmıştır, PKK militanına yönelik operasyonlar yapmıştır. Dolayısıyla, geçmişte olduğu gibi bugün de gelecekte de buna benzer operasyonlar, ülkemizin menfaatleri gereği terörle mücadelenin, terörle uluslararası düzeyde mücadelenin bir gereği olarak gerekli olduğu zaman, asker de siyaset kurumu da aynı hassasiyetler içerisindedir, karar verilir ve yapılır.’’ diye konuştu.

Kahramanmaraş’ın kamu yatırımlarından en fazla pay alan altı ilden biri olduğunu belirten Şener, 2006’da Kahramanmaraş’ın kamu yatırımlarından aldığı ödeneğin, toplam 17 yılın kamu yatırımlarından daha fazla olduğuna dikkat çekti. Star

’Ben de çok merak ediyorum’

Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Cumhurbaşkanı adayı için AK Parti’deki istişarelerin devam ettiğini belirterek, "Doğrusunu söylemek gerekirse, kimin Cumhurbaşkanı seçileceğini ben de çok merak ediyorum" dedi. Şener, genel seçimlerin öne çekilebileceği mesajını da verdi.

Şener, Kahramanmaraş Valiliği’ni ziyareti sırasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in önceki gün Harp Akademileri’nde yaptığı konuşmasının nasıl değerlendirildiğinin sorulması üzerine de Şener şunları söyledi:

Sezer’e ’istikrar’ yanıtı

"Türkiye’nin şunu bilmesi lazım. Türkiye’de siyasi bir istikrar vardır. Bu siyasi istikrar aynı zamanda ekonomik istikrarı getirmiştir. Vaktiyle bir Anayasa kitapçığı fırlatılmasıyla birlikte, 2001 yıllarında ekonomi büyük darboğazlara girmiştir. Ama bugün bu siyasi istikrara bağlı olarak Türkiye’de herkesin güven duyduğu bir ekonomik istikrar var. Ben dün konuşmaları izlerken borsa endeksine baktım. Endeks yükseliyordu. Önemli olan budur."

Şener, genel seçimlerin erkene çekilmesi tartışmalarını da "Şu aşamadan sonra yapılacak hiçbir seçim erken seçim olamaz. Şimdi Cumhurbaşkanı seçilecektir. Bu seçimden sonra, birkaç ay önce veya sonra, Türkiye erken seçim sürecine girecektir" diye değerlendirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious