Türkiye 2 milyon İngiliz turist bekliyor

  • Giriş : 13.02.2006 / 00:00:00

İngiltere'de özellikle başkent Londra'da otobüs ve taksilerin üzerinde sıkça görülen Türkiye reklamı tüm İngiltere'yi kapsayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türk Kültür ve Turism Ofisi Direktörü Tolga Tüylüoğlu, gelecek haftadan itibaren otobüs ve ticari taksilerin haricinde metro istasyonlarına, televizyon kanallarına ve Futbol maçlarında saha kenarı ile bilboardlarda büyük boy Türkiye reklamlarına sık sık rastlayacaklarını söyledi.
İngiltere'de Türkiye'de baş gösteren kuş gribinin İngiliz basınında abartıldığını belirten Tolga Tüylüoğlu, reklam atağına geçtiklerini söyledi. Cihan Haber Ajansı'na konuşan İngiltere Türk Kültür ve Turism Ofisi Direktörü Tolgu Tüylüoğlu, bu yıl Türkiye'ye iki milyon İngiliz turist beklediklerini kaydetti.

Türkiye'nin son iki yılda turist sayısında yüzde 27'lik artış sağladığını belirten Tüylüoğlu, "16 Ocak'ta çok büyük bir Türkiye Kampanyası başlattık. Türkiye ile ilgili hazırladığımız klipleri İngiliz Televizyonlarında izletmeye başlayacağız. Bunun dışında yazılı basına büyük boy Türkiye reklamı vermeye başlıyoruz. Ayrıca, önümüzdeki haftadan itibaren hen tren hem de metro istasyonlarında yine reklam planlarımız var. İnglitere premier liginde saha kenarına ve bilboardlara reklam verme konusunda anlaştık." diye konuştu.

Türkiye'nin reklama ayırdığı bütçeyle Avrupa'da ilk dört ülkenin arasına girdiğini vurgulayan Tüylüoğlu, "2006 yılı için İngiltere'deki reklam kampanyaları için 6 milyon doların üzerinde bütçe ayırdık. Bu rakam İngiltere'de en bayak dört bütçeli turist bürosundan birisidir."dedi. Kuş gribinin basında abartıldığının altını çizen Tüylüoğlu, bunun Türk turizm sektörünü ister istemez olumsuz etkilediğini, rezervasyon hızının düştüğünü ancak herhangi bir rezervasyon iptalinin söz konusu olmadığını vurguladı.

Rezervasyon hızının düşmesinin sadece kuş gribiyle ilgili olmadığını da belirten Tüylüoğlu, "Bu hızın düşmesi sadece Türkiye için değil tüm ülkeler için geçerli. Dünya turizm pazarında bir durgunluk var. Türkiye geçmişte büyük tecrübelere sahiptir, biz 2004 yılına da zorlu başlamıştır ama 2003 yılına göre yüzre 27'lik bir artış gerçekleşti. 2006 yılı için de herhangi bir olumsuzluk yok, rezervasyonları kısa sürede toparlamayı düşünüyoruz."şeklinde konuştu.

2006 yılında 2 milyon İngiliz turist hedeflediklerinin ifade eden Tüylüoğlu, "2004 yılında 1 milyon 400 bin, 2005 yılında da 1 milyon 750 bin İngiliz turist Türkiye'yi ziyaret etti. 2006 yılında biz 2 milyon ingiliz bekliyoruz. İngiltere'de geçtiğimiz aylarda yaptığımız araştırmaya göre, son yıllarda Türkiye'de tatil yapanların yüzde 90'ı tatillerinin çok iyi geçtiğini söylemiştir. Bu da Türkiye'nin sahip olduğu güveni ve kalitesini gösteriyor."dedi.

İngiltere pazarında en önemli tatil ülkesinin 16 milyon İngiliz turisti çeken İspanya olduğunu belirten Tolga Tüylüoğlu, bu 12 milyonla Fransa, 4 milyonla İrlanda ve yaklaşık 2 milyonla Türkiye'nin takip ettiğini belirterek, "Amacımız İrlanda'yı kısa zamanda geride bırakmaktır."dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious