Türkiye 336 adet mayına duyarlı zırhlı araç alıyor

  • Giriş : 14.06.2007 / 11:04:00

Kara unsurlarının lojistik gücü, tedarik edilecek ’mayına duyarlı’, zırhlı araçlarla artırılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kara unsurlarının lojistik gücü, tedarik edilecek ’mayına duyarlı’, modern araç-gereçlerle donatılmış yeni zırhlı araçlarla artırılacak.
Silahlı Kuvvetlerin ihtiyaçlarını belirleyerek bir program çerçevesinde gerçekleştiren Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), Kara Kuvvetleri Komutanlığı için "özel maksatlı taktik tekerlekli zırhlı araç projesi" ile ilgili çalışmaları başlattı.
Fizibilite çalışmalarının 1,5 ayda tamamlanması öngörülürken, zırhlı araçlar aynı zamanda en ileri teknoloji ile donatılmı sensör, destek ve radar araçları ile takviye edilecek.

336 ADET ZIRHLI ARAÇ
SSM tarafından programa alınan projeyle, toplam 336 adet taktik tekerlekli zırhlı araç, mayınlara duyarlı ve en yüksek seviye korumalı olarak NATO standartlarında üretilecek.
Savunma Sanayii Müsteşarlığının açacağı ’uluslararası ihale’ ile tedarik edilecek ’Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç Projesiyle, taktik seviyede keşif ve gözetleme ile NBC keşif görevlerinin taktik tekerlekli zırhlı araç tedariği sağlanacak.
Tedarik kapsamında üretimi öngörülen 336 adet zırhlı araçlar; modern sensör, radar ve destek araçları ile desteklenecek. Bu doğrultada zırhlı araçlarla birlikte ilgili donanımlar (33 adet komuta aracı), 135 adet sensör aracı, 99 adet destek aracı, 39 adet adet Radar aracı ve 30 adet NBC Keşif Aracı) proje paketi içinde yer alacak.

FİZİBİLİTE ÇALIŞMALARI 1,5 AYDA TAMAMLANACAK
Zırhlı araçlara yönelik proje modelinin tespitine yönelik fizibilite çalışmalarının, en geç 1.5 ay içine tamamlanması planlanıyor.
Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından yürütülecek program çerçevesinde fizibilite çalışmaları sonrasında teknoloji ve model seçimi ile maliyet ve şartname kapsamındaki diğer teknik kriterler belirlenerek firmaların bilgilendirmeleri için "teklife çağrı dosyalarının ilanıyla ilk adım atılacak.
Tedarik programı doğrultusunda yerli ve yabancı firmalardan alıma yönelik teklifleri alınarak, kısa süre içinde ana-alt yüklenici anlaşmaları imzalanacak. Üretim ve teslimat ise belirlenecek bir program çerçevesinde gerçekleştirilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious