Türkiye 36 yıl aradan sonra ilk vagon ihracatını Irak'a yapıyor

Türkiye 36 yıl aradan sonra ilk vagon ihracatını Irak'a yapıyor.11624
  • Giriş : 13.05.2006 / 00:00:00

Türkiye 36 yıl aradan sonra ilk vagon ihracatını Irak'a yapıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irak Demiryolları tarafından 6 milyon dolara 8 ay önce TÜVASAŞ'a ihalesi yapılan 12 adet jeneratör vagonun yapımı tamamlandı. ABD'nin Irak'a müdahalesinin ardından çıkan savaş sonrası Irak Demiryolları'nın acil ihtiyacını karşılayacak olan 12 adet jeneratör vagon 28 Mayıs 2006 Pazar günü TÜVASAŞ'da düzenlenecek olan törenle teslim edilecek.

TÜVASAŞ Genel Müdürü İbrahim Ertiryaki, jenaratör vagonlarla ilgili yaptığı açıklamada, savaş sırasında Irak Demiryolları'na ait vagonların büyük bir bölümünün zarar gördüğünü, geriye kalanların ise talan edildiğini söyledi. Irak Demiryolları'nın acil ihtiyacı olan 12 adet jeneratör vagonun üretimini tamamladıklarını anlatan Ertiryaki, vagonların tesliminin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın da katılacağı törenle ay sonu teslim edileceğini kaydetti.

Jeneratör vagonlarının ihracatının TÜVASAŞ'ın dışa açılmasında önemli bir rol oynadığını açıklayan Ertiryaki, Türkiye'nin en son vagon ihracatını 1970 yılında Pakistan'a yaptığını söyledi. Ertiryaki, açıklamasında şunları söyledi: "Irak Demiryolları'na ait vagonların tamamı savaş sırasında zarar gördü. Biz jeneratör vagonların yanısıra yolcu vagonları için de görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Büyük bir ihtimalle bu vagonların ihalesini de biz alacağız. Iraklı yetkililerle temaslarımız sürüyor. Irak'ın yanı sıra bölgedeki diğer ülkeler Suriye ve İsrail ile de vagon üretimi için görüşmeler sürüyor. Geçtiğimiz günlerde İsrailli yetkililer fabrikaya gelerek incelemelerde bulundular."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious