'Türkiye 4 yıl içinde yüzde 32 büyüdü'

  • Giriş : 04.03.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, AK Parti iktidarı döneminde Türkiye'nin yüzde 32 oranında büyüdüğünü söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İlk olarak Koyulhisar ilçe kongresinde konuşan Şener, hükümetin 4 yıllık icraatlarını anlattı. AK Parti'nin siyasete yeni bir anlayış getirdiğini ifade eden Şener, siyasetin bugüne kadar günü kurtarma amacıyla yapıldığını iddia etti. AK Parti iktidarının ise diğer partilere saldırmak yerine hizmet ürettiğini savunan Şener, "AK Parti iktidarı döneminde ülkeye istikrar ve güven geldi. 1971 yılından bu yana tek haneli rakamlara inmeyen enflasyon geriledi." dedi. AK Parti öncesini de değerlendiren Şener, ekonomik krizlerin yaşandığı 2002'den önceki 5 yılı anlattı. Bu dönemde ülkenin büyüme hızının yüzde 0 olduğunu belirten Şener şunları söyledi: "Bizden önceki 10 yılda Türkiye sadece 9.1 oranında büyümüştür. 2002'den önceki 5 yılda ise büyüme oranı yüzde sıfırdır. Türkiye AK Parti iktidarından sonra yıllık ortalama yüzde 8 oranında büyüme kaydetti. 4 yılda ise ekonomi ortalama yüzde 32 büyüdü." Bütün bunların yanı sıra milli gelirin de bu iktidar döneminde önemli oranda artığını vurgulayan Şener, 10 yıl sonra Türkiye'nin milli gelirinden trilyonlarla bahsedileceğini anlattı. Şener, banka batıranlardan da milletin parasını tahsil etmeye başladıklarını ifade ederek, "Geçmiş iktidar döneminde el konulan bankalarda yaklaşık 59 milyar dolar devletin sırtına yük olarak geldi. Bizim iktidarımız milletin parasının yaklaşık 10 milyon dolarını bu kişilerden tahsil ederek devletin kasasına geri verdi." dedi.

Başbakan Yardımcısı Şener, bu iktidarın en büyük icraatının ise,YTL'ye geçmek olduğunu kaydetti. Böylece Türk parasının itibar kazandığını belirten Şener, iktidarları boyunca ülkemizde üretilen birçok mala zam gelmediğini ve aksine fiyatının düştüğünü söyledi.

Bakan Şener konuşmasını sürdürürken, salonda bulunan CHP Koyulhisar İlçe Sekreteri Yaşar Fırtına Bakan, Şener'e seslenerek, YTL öncesinde ekmeğin 250 bin lira olduğunu söyledi.Fırtına, "Şimdi de 25 Ykr. Değişen çok fazla birşey yok." dedi. Konuşanın CHP'li olduğunu öğrenen Şener, "İtiraf etmek lazım. Bazı ürünlerin fiyatları düşmedi, arttı. Mesela akaryakıt fiyatları yükseldi. Bu da Türkiye'de üretilmediğinden dolayı." dedi.

Şener, buradaki konuşmasının ardından delegelerle vedalaşarak, Suşehri ilçesine geçti. Şener, burada da yaklaşık 500 kişilik partili grub tarafından karşılandı. Şener'in salona girişi sırasında izdiham yaşandı. Vatandaşlar sorunlarını anlatmak için sıraya girerken çok sayıda vatandaş da Şener'e isteklerini içeren mektup verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious