'Türkiye 40 yılda 3 Van Gölü kaybetti'

'Türkiye 40 yılda 3 Van Gölü kaybetti'.13486
  • Giriş : 01.02.2007 / 00:00:00

Orman Mühendisleri Odası Doğu Akdeniz Şube Başkanı Selami Tece, susuzluğun ülkemizi tehdit ettiğini, sulak alanların kurutulduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü nedeniyle açıklama yapan Selami Tece, sulak alanların tarih boyunca üzerinde veya yakınında yaşayan insanlar için refah ve güvenlik kaynağı olduğunu söyledi. Sulak alanların tropikal ormanlarla birlikte yeryüzünün en yüksek oranda oksijen üreten eko sistemleri olduğunu, bu özellikleri nedeniyle çok sayıda bitki ve hayvan türünün yetişip, üremesine ortam sağladığını anlatan Tece, balıkların yumurta bıraktığı, geliştiği, yaşadığı ortamların oluşturduğunu, güzel manzarası, doğal hayatın yanı sıra, avcılık, su sporları, doğa fotoğrafçılığı faaliyetleri için de ideal ortamlar olduğunu kaydetti. Tece, aynı zamanda yer altı suları için kaynak görevi yaptığını açıkladı.

Türkiye’nin Avrupa ve Ortadoğu’nun en zengin sulak alanlarına sahip olduğuna da dikkat çeken Tece, şunları söyledi:
“Ancak, son 40 yılda Türkiye’de Van Gölü’nün 3 katı büyüklüğünde, yaklaşık 1 milyon 300 bin hektar sulak alan kaybedildi. Geriye sadece 1 milyon 250 bin hektar sulak alan kaldı.

Türkiye’nin Avrupa, Asya ve Afrika kıtaları arasındaki kuş göç yolları üzerinde bulunması su kuşları için hayati bir önem arz eder. 4 önemli kuş yolundan 2’si Türkiye üzerinden geçmektedir. Bu yönü ile ülkemiz sulak alanları diğer ülkelerden daha önemli bir özelliğe sahiptir. Ülkemizde sulak alanları tehdit eden sorunların başında, tarım ve yerleşim amaçlı kurutmalar, endüstriyel atıklar, tarım ilaçları ve gübrelerin meydana getirdiği kirlilik, yapılaşma, yasa dışı avlanma ve kontrolsüz saz kesimi gelmektedir.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious