Türkiye-AB ilişkilerine metres benzetmesi

Türkiye-AB ilişkilerine metres benzetmesi.9349
  • Giriş : 18.12.2006 / 00:00:00

İngiliz The Guardian gazetesinde çıkan Geoffrey Wheatcroft imzalı yazıda, Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkilerinin metres ilişkisine benzetildiği ifadesine yer verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

"Ümitli dualar korosuna rağmen Türkiye Avrupa Birliği'ne üye olmayacak" diyen Wheatcroft, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyesi olamayacağını savundu. Yazar, "Türkiye, AB üyesi olamayacak. Olamayacak derken hiçbir zaman demiyorum. Ancak öngörülebilir gelecekte üye olmayacak." dedi. Wheatcroft, Türkiye'nin AB üyeliğini destekleyenlerin ümitlerini belirttiği bir zamanda Brüksel'in Rum Kesimi nedeniyle Ankara ile müzakereleri 8 başlıkta askıya aldığını hatırlattı. Yazar Wheatcroft, "Şimdiye kadar Türkler, sevsin ya da sevmesinler değiştirmeleri gereken çok şey var. Ayrıca Türkler, hangi engeli aşarlarsa aşsınlar Avrupa'nın başka bir engel bulacağı hissine sahipler." dedi. Wheatcroft, Türkiye'nin Kıbrıs konusunda elinin kuvvetli olduğunu belirtirken Türkiye'nin insan hakları karnesinin "yamalı" olduğunu kaydetti.

Yazar Wheatcroft, Avrupa'nın iyice düşünmeden pratik sonuçlarını yeni farkettiği büyük bir hata yaptığı yorumunda bulundu. Yazar, "Sonuç olarak Türkler hiç çalmayacak zilin çalmasını bekliyor. Bir Fransız diplomatın belirttiği gibi Avrupa, metresi olan bir adama benziyor. Adam ne metresini kaybetmeyi istiyor, ne de onunla evlenmeyi." dedi.

Yazar, Türkiye'nin AB üyeliği konusunda sorunun "kültürel, ekonomik ya da dinsel nedenlerden çok coğrafi koşullar" olduğunu belirterek, "Bu yavaşça uyanmaya başladığımız bir durum. Bu Türkiye'nin neden uzun süre AB üyesi olamayacağını da gösteriyor. İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt ciddi ve şüpheli bir şekilde 'Türkiye'nin Avrupa'nın parçası olduğuna şüphe yok' diyor. Ancak Fransız bir siyasetçi başka bir şekilde durumu anlatıyor: 'Gerçekten Irak sınırlarına uzanan bir Avrupa'ya sahip olabilir miyiz?' diye sordu. Pekçok sıradan Avrupalı bu sorunun yanıtını, kendilerini yönetenlerden daha iyi biliyor gibi görünüyor." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious