Türkiye-AB müzakereleri yeniden başlıyor

Türkiye-AB müzakereleri yeniden başlıyor.9349
  • Giriş : 28.03.2007 / 00:00:00

Türkiye, yarın işletmeler ve sanayi politikasıyla yaklaşık 10 ay aradan sonra ikinci fasılda müzakereleri başlatmış olacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

AB ile ilk olarak bilim ve araştırma faslını 12 Haziran 2006 tarihinde müzakerelere açarak aynı gün tüm süreç tamamlanıncaya dek geçici olarak kapatan Türkiye, yarın işletmeler ve sanayi politikasıyla yaklaşık 10 ay aradan sonra ikinci fasılda müzakereleri başlatmış olacak.
İşletmeler ve sanayi politikasının açılmasıyla ilgili olarak dün üye ülkelerin Genişleme Çalışma Grubunda vardığı uzlaşma, bugünkü AB Daimi Temsilciler Komitesi (COREPER) toplantısında, "A maddesi" olarak tartışılmadan onaylandı.
İlgili fasılda, yarın öğleden önce düzenlenecek Hükümetler Arası Konferansla (HAK) müzakereler açılacak. Faslın kapanışını içermediği için temsilciler düzeyinde yapılacak HAK’ta, Türkiye’yi Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, AB tarafını dönem başkanı Almanya’nın AB Daimi Temsilcisi Wilhelm Schönfeder temsil edecek.

İŞLETMELER VE SANAYİ POLİTİKASI
Limanların açılmaması nedeniyle AB’nin, gümrük birliğini ilgilendiren 8 fasılda müzakereleri donduran ve kalan fasılların kapatılmamasını öngören kararının ardından, tutum belgesini sunması için Türkiye’ye davet gönderdiği ilk fasıl olan işletmeler ve sanayi politikasıyla ilgili ilk karar, bir önceki Finlandiya dönem başkanlığı sırasında alındı.
Üye ülkelerin açılış kriteri olmaması konusunda uzlaşmasının ardından Finlandiya, 20 Aralıkta Türkiye’den işletmeler ve sanayi politikasıyla ilgili tutum belgesini sunmasını istedi.
Türkiye’nin şubat ayı başında tutum belgesini AB’ye ulaştırmasının ardından AB Komisyonu, AB ortak tutum belgesini hazırlamaya başladı. Çalışmasını şubat ayı sonunda üye devletlere gönderen Komisyon, limanların açılmaması nedeniyle AB’nin Türkiye ile müzakereler konusunda aralık ayında aldığı karar uyarınca tek bir kapanış kriterine yer verdi.
Buna göre işletmeler ve sanayi politikasında AB müktesebatına büyük ölçüde uyum sağlayan Türkiye’ye, kapanış kriteri olarak limanlarını ve havaalanlarını Kıbrıs Rum kesimine açması şartı getiriliyordu.
Üye ülkeler, ilk toplantılarında AB Komisyonunun hazırladığı çalışmaya itiraz etmezken, 16 Marttaki Genişleme Çalışma Grubu toplantısında Fransa, AB gelenekleriyle bağdaşmayacak şekilde sözlü olarak ikinci bir kapanış kriteri isteğinden bahsetti.
Fransa’nın sözlü teklifine göre, "Türkiye, Devlet Planlama Teşkilatının (DPT) 2003 yılı ağustos ayında hazırladığı ’AB Üyeliğine Doğru Türkiye Sanayi Politikası’ raporunu, sadece demir-çelik, omototiv, motor ve tekstil sektörleri için yenilemeliydi..." DPT’nin çalışmasında Fransa’nın istediği sektörler yanında petrol ürünleri, demir yolu taşıtları, gemi inşa ve savunma sanayileri yer alıyordu.
Fransa’nın, ulusal sanayisini korumak için sadece kendisini ilgilendiren sektörlere yönelik bu talebi, bir sonraki Genişleme Çalışma Grubu toplantısında dönem başkanı Almanya tarafından yazılı hale getirilerek üye devletlere sunuldu.
AB tarihinde böyle bir uygulama olmamasını ve diğer ülkelerin gerekirse başkentlerine danışabilmeleri için ülkelerin önerilerini her zaman yazılı olarak vermelerini göz önünde bulunduran birçok ülke, Fransa-Almanya ekseninin bu girişiminden rahatsız duyduklarını aktardı. Toplantıda Türkiye’nin üyeliğine güçlü destek veren İngiltere, İspanya, İsveç, Finlandiya, Çek Cumhuriyeti ve Estonya gibi ülkeler, Almanya’yı protesto ederek görüşmelerden çekildi.
Türkiye’ye verdiği güçlü destekle bilinen ve AB üyeliği sürecinde birçok tersanesini kapatmak zorunda kalan İspanya, geçen hafta cuma günü yapılan Genişleme Çalışma Grubu toplantısında, kapanış kriterlerinde gemi inşa sanayisi yer almadığı için işletmeler ve sanayi politikasında Almanya’nın sunduğu öneriye onay vermedi.
Sorunu çözmek için hafta başında bir araya gelen Almanya, Fransa, İspanya ve AB Komisyonu temsilcileri, Türkiye’ye ikinci kapanış kriteri olarak, fasılla ilgisi olmayan savunma sanayisi dışında DPT’nin çalışmasında yer verilen 7 sektörde AB müktesebatına uyum konusunda yeni bir belge sunması zorunluluğu getirilmesinde uzlaştı.
AB üyesi tüm ülkeler, dünkü Genişleme Çalışma Grubu toplantısında, Almanya, Fransa, İspanya ve AB Komisyonu arasındaki mutabakata onay verdi. Bununla birlikte İsveç ve İngiltere, başkentlerine danışmak için zaman talebinde bulundu.
Türkiye ve AB içindeki birçok ülke, Almanya’dan da destek gören Fransa’nın müzakereleri mümkün olduğunca geciktirmek için her fırsatı kullanmasından ve AB gelenekleriyle uyuşmayan davranışlarından rahatsızlık duyuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious