Türkiye-AB süreci LSE'de masaya yatırıldı

  • Giriş : 30.11.2006 / 00:00:00

Dünyanın saygın ekonomi okullarından London School of Economiscs, düzenlediği bir panelle, Türkiye-AB sürecini masaya yatırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

LSE Uluslararası İlişkiler Kulübü ve Arı Organizasyonu tarafından , London School of Economics'te (LSE) düzenlenen panelde, İngiliz Milletvekili Denis Mc Shane, University of London öğretim görevlisi Dr. Gül Berna Özcan ve Q News'te çalışan gazeteci Abdurrahman Malik konuşmacı olarak yer aldı. Açılışın yapılması ve konuşmacıların tanıtılmasının ardından başlayan ve 2 saat süren paneli, yaklaşık 150 kişi izledi. Konuşmacılar, Müslüman bir ülke olan Türkiye'nin Avrupa Birliği üyesi olması sürecine değinerek, süreçte yaşananlara dikkat çekti.

Panelde ilk olarak söz alan İngiliz milletvekili Denis Mc Shane, Türkiye'nin çok önemli bir konuma ve tarihi olarak büyük bir zenginliğe sahip olduğunu söyleyerek, Türkiye'ye modernizasyonu getiren Atatürk'ün önemine değindi. McShane, Atatürk'ün olağanüstü olduğunu, geçmişte neredeyse tüm dünya medyasında yer aldığını ve tüm dünyanın da Atatürk'ün dehasının ve mükemmel liderliğinin farkına vardığını ifade ederek sözlerine başladı. Avrupa kenti İstanbul'un tarihine de değinen Shane, İstanbul'un kültürlerin ve medeniyetlerin beşiği olduğunu söyledi. İngiliz vekil, Avrupa Birliği'nin Türkiye'yi, Avrupa'nın dışına itemeyeceğini, teknik olarak bunu yapsa da Türkiye'nin Avrupa'nın bir parçası olduğuna dikkat çekti.

"TÜRKİYE DE AB DE ZİHNİYET DEĞİŞTİRMELİ"

Paneldeki konuşmacılardan University of London'da görevli öğretim üyesi Dr Gül Berna Özcan da AB'nin bir süreç olduğunu, ve AB için Türklerin değişmesi, süreç içinde birliğe adapte olması, eski alışkanlıklarını bırakması gerektiğini söyleyerek, yine AB'nin de en az Türkler kadar sahip olduğu eski zihniyetinden vazgeçmesi gerektiğini ifade etti.

Avrupa Birliği'nin politik ve ekonomik olarak, Amerika'nın gerisinde olduğunu hâlâ bir birlik statüsünde olamadığını, ekonomik, politik ve hatta kültürel olarak bakıldığında, AB'nin birlik olduğunu doğrulayan bir şey olmadığını da söyleyen Özcan, Avrupa'nın kültürel olarak da, özellikle göçmenler için mutsuz bir ortam olduğunu belirtti.

Fransa'daki Güney Afrikalıların, Almanya'daki Türklerin, bulundukları ülkelere entegre olamadıklarını sözlerine ekleyen Dr Berna Özcan, 40 yıldır yaşadığı Almanya'ya entegre olamamış Türklerin, Türkiye'nin değil Almanya'nın sorunu olduğuna dikkat çekti.

Abdurrahman Malik ise, Avrupa Birliği sürecinde, diğer tüm Müslüman ülkelerden farklı olan Türkiye'nin ve Türkiye'deki yönetim sistemlerinin dikkatle incelendiğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious