Türkiye - AB ticareti çöktü!

  • Giriş : 19.05.2009 / 11:15:00

Küresel krizin etkisiyle Türkiye ile AB arasındaki ticarette yaşanan çöküşü, Birliğinin son yayımladığı rakamlar ile gözler önüne serildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

AB'nin istatistik kurumu Eurostat'a göre, Ocak-Şubat döneminde AB'nin çeşitli ülkelere yaptığı ihracatta en büyük düşüş, yüzde 41 ile Türkiye'ye satışlarda yaşandı. Bu arada, AB'nin Türkiye'den yaptığı ithalat aynı dönemde yüzde 30 azaldı.

Eurostat, AB üyesi 27 ülkenin Mart ayındaki dış ticaretine ilişkin ilk tahminleri açıklarken Ocak-Şubat dönemine ilişkin detaylı rakamları da yayımlandı. Buna göre, yılın ilk iki ayında AB'nin tüm başlıca ticaret ortakları ile yaptığı ticarette gerileme oldu. Ancak en büyük azalma, Türkiye'ye yapılan ihracatta görüldü. Yılın ilk ayında önceki yılın eş aylarına göre, Türkiye'ye satışlar yüzde 41 çöktü.

Türkiye'den sonra en büyük düşüşler, Rusya, Güney Kore ve Hindistan'ya yapılan ihracatta meydana geldi. AB'nin Rusya'ya yaptığı ihracatta söz konusu dönemde yüzde 37, Güney Kore'ye yüzde 33 ve Hindistan'a ise, yüzde 31 gerileme gösterdi.

Bu arada, ithalatta önemli düşüşler de oldu. AB'nin Türkiye'den yaptığı alımlar yüzde 30 gerilerken en büyük azalma ise, yüzde 39 düşüş ile Rusya'dan ithalatta gözlendi.

-AB LEHİNDEKİ FAZLA SIFIRLADI

Eurostat verilerine göre, AB üyesi 27 ülke, Ocak-Şubat döneminde Türkiye'ye 5.6 milyar euro tutarında mal sattı Türkiye'den ithalat da 5.6 milyar euro düzeyinde gerçekleşti. İhracat ve ithalat, 2008 yılının eş döneminde ise sırasıyla 9.4 ve 7.9 milyar euroya ulaşmıştı.

Bunun sonucunda geçen yılın Ocak-Şubat döneminde Türkiye ile ticarette ortaya çıkan AB lehindeki 1.5 milyar euro fazla bu yılın eş döneminde sıfırlanmış oldu.

Öte yandan, söz konusu iki ayda AB'nin, ABD ile ticarette verdiği fazla önemli ölçüde azaldı. 2008 yılının ilk ayında 11.7 milyar euroyu bulan AB lehindeki fazla, bu yılın aynı döneminde 4.2 milyar euroya kadar geriledi.

Bu arada, AB devletleri arasında yılın ilk iyi ayında en büyük fazlayı 15.8 milyar euro ile Almanya elde etti. En büyük açık ise, 16 milyar euro ile İngiltere yaşadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*