Türkiye ABD gibi tuzağa düşmeyecek

  • Giriş : 19.03.2007 / 00:00:00

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Türkiye’de ’Mortgage’nin ABD’deki benzer tuzaklara düşmemesi için büyük bir savaş verdiklerini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Babacan, "Mortgage’de kolaylıkla tuzaklara düşebilir, popülist davranarak çok sayıda avantajlar sağlayabilirdik. Bizim mortgage yasamızın sağgörülü, sağlam bir yasa olması ve ABD’dekine benzer tuzaklara düşmemesi için çok sayıda tartışma içinde yer aldım" dedi.

ABD’NİN GÜÇLÜ DESTEĞİ VAR:

Türkiye’yi ziyaret eden Northwestern Üniversitesi Kellogg İşletme Okulu öğrencileriyle bir araya gelen Babacan, Türkiye ekonomisi hakkında bilgiler verdi. Türkiye-ABD arasında uzun yıllara dayanan bir stratejik ortaklık olduğunu belirten Babacan, "ABD Türkiye’nin AB üyeliğinin en büyük destekçisi. Bazen bu destek o kadar güçlü oluyor ki, bazı ülkeler bunun bir AB meselesi olduğunu söyleyerek protestoda bulunuyorlar" dedi. Babacan, Türkiye’nin AB üyeliği ile ilgili olarak, özellikle eski üyeler açısından güçlerini paylaşmak isteyip istemedikleri meselesinin, yolun sonunda konuşulacak bir mesele olmakla birlikte zor bir karar olacağını söyledi. Babacan, AB hedefiyle ilgili olarak, "İnsanların önümüzdeki 10-15 yıl içinde Türkiye’den ne bekleyeceklerini bilebilmesi için, tüm çabaları harekete geçirmek üzere uzun vadeli sağlam hedeflere ihtiyacımız vardı" diye konuştu.

TÜRKİYE PASAPORTU İSTİYORLAR:

"Türkiye’nin ABD’deki görünürlüğü, Türkiye’nin şu anda dünya sahnesindeki durumu kadar güçlü değil" diye konuşan Babacan, Avrupa’da Türkiye ile ilgili haberlerin büyük ilgi gördüğünü ancak ABD’de durumun böyle olmadığını dile getirdi. "İstanbul’da iş yapmak, buradaki insanları tanımak çok büyük uluslararası beceriler kazandırır" diyen Babacan, İstanbul’da iş yapan yabancıların bir süre sonra Türkiye pasaportu istediklerini, gerekçe olarak da bu şekilde iş yapmanın Orta Asya ve Orta Doğu’daki çalışmalarını kolaylaştırmasını gösterdiklerini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious