Türkiye ABD'den 17 helikopter alıyor

  • Giriş : 04.11.2006 / 00:00:00

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının, ABD'nin Sikorsky Aircraft şirketinden 17 adet S-70B Seahawk tipi deniz helikopteri alacağı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Açıklamada, projenin mali boyutuna ilişkin bilgi verilmedi. Ancak savunma kaynakları, helikopterlerin maliyetinin 500 milyon doların üzerinde olacağını söyledi.

Açıklamaya göre, anlaşmanın Stratford kentinde imzalanmasının ardından Savunma Sanayii Müsteşarı Murat Bayar, Sikorsky Aircraft'ın, sözleşmeyle birlikte yüzde 50 oranında offset (ekonomik telafi) yükümlülüğünü kabul ettiğini ve bunun da Türk savunma sanayiine yeni istihdam kaynakları ve yüksek teknoloji transferi sağlayacağını vurguladı.

Sikorsky Aircraft başkanı Jeff Pino da, "Bu anlaşma, Türk Deniz Kuvvetleri'ne dünyanın en iyi helikopterlerini kazandırmakla kalmayacak, firmamızın SSM ve Türk savunma sanayiiyle olan iş ortaklığını da daha stratejik bir düzeye taşıyacak" dedi.

Alınması kararlaştırılan 17 adet yeni S-70B Seahawk helikopteri, Türk Deniz Kuvvetleri'nin halen kullanmakta olduğu aynı tipteki 7 helikoptere eklenecek ve böylece Türkiye'nin sahip olduğu Seahawk helikopterlerinin sayısı 24'e yükselecek. Gelişkin radar, sonar, elektronik keşif sistemleri ve uçaklara karşı savunma teçhizatinin yanı sıra Penguin ve Hellfire füzelerine sahip olan Seahawk helikopterleri, muharebe, arama ve kurtarma, tıbbi tahliye, keşif ve nakliye görevlerinde kullanılacak

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious