Türkiye AB'ye hiçbir zaman hazır olamayacak!

  • Giriş : 07.10.2006 / 00:00:00

Avusturya’nın Geleceği İçin Birlik Partisi (BZÖ) lideri Peter Westenthaler, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğine "hiçbir zaman hazır olamayacağını" söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Westenthaler, Türkiye’ye tam üyelik haricinde başka birşeyler önerilmesini teklif etti. Geçtiğimiz hafta yapılan seçimlerde oyların yüzde 4.2’sini alarak meclise girmeyi başaran BZÖ’nün lideri Westenthaler, "Türkiye’nin AB üyeliği siyasi, ekonomik ve teknik olarak çok fazla yük getirir. Türkiye, AB üyeliği için hazır değil ve hiçbir zaman olamayacak." dedi.

Ankara, 3 Ekim 2005’te AB’ye üye olmak için müzakerelere başlamıştı. Teknik müzakereler devam etmesine rağmen Kıbrıs nedeniyle sürecin tehlikeye girme ihtimali bulunuyor. BZÖ lideri Westenthaler, AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Günter Verheugen’ı da Türkiye’nin AB üyeliğine verdiği destek için eleştirdi.

Türkiye’nin müzakerelere başlaması sırasında sorun çıkaran Viyana, Ankara’nın adaylığına karşı çıkıyor. Avusturyalı liderler seçim öncesinde de yaptıkları açıklamalarda bu karşıtlıklarını ortaya koymuştu. Halkçı Partisi lideri Wolfgang Schüssel, "Müzakereleri AB’nin hazmetme gücüne bağlıyoruz. Sonunda katılımdan başka birşey karşımıza çıkacak. Katılımın buna rağmen söz konusu olması halinde, ÖVP halk oylaması yapılacağını garanti ediyor" derken, Yeşiller Partisi Başkanı Alexander Van der Bellen ise "Bu kararı eğer bugün vermemiz gerekseydi hayır demek zorunda kalırdım. Türkiye’nin katılım olgunluğuna gelip gelmeyeceğini giriş müzakereleri gösterecek" demişti.

Sosyal Demokrat Partisi (SPÖ) Başkanı Alfred Gusenbauer, ne Türkiye’nin AB olgunluğunda, ne de AB’nin Türkiye’yi kaldıracak olgunlukta olduğunu söylemişti.

Yabancı karşıtı Özgürlükçü Parti (FPÖ) Başkanı Heinz Christian Strache, Türkiye ne coğrafi, ne de kültürel açıdan Avrupa’nın bir parçası olduğunu iddia etti. Strache, "Bu yüzden FPÖ açıkça Türkiye’nin AB’ne katılımına hayır diyor. Yoksa bundan sonraki adım Fas, Cezayir ve İsrail’in katılımı olurdu" demişti.

BZÖ Başkanı Westenthaler, "Hayır, bu düşünülemez. Türkiye kesinlikle katılım olgunluğunda değil. Ayrıca bir Avrupa ülkesi de değil" derken seçime Martin isimli bir listeyle giren Hans-Peter Martin de Türkiye’nin katılımı konusunda halk oylamasına gidileceği vaadinin yasal açıdan bağlayıcı bir şekilde kayda geçirilmesi gerektiğini kaydetti. Martin, "Türkiye’nin AB’ye girişine tabii ki hayır" demişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious