Türkiye AB'ye 20 yıl daha giremez!

  • Giriş : 16.10.2006 / 00:00:00

Muhafazakar görüşlü gazete, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'nun dün BBC'ye verdiği mülakattaki açıklamalarını 'takvimin kayması' olarak yorumlamış.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


"Barroso, resmi müzakerelerin bir yıl önce başlamasından bu yana en karamsar açıklamasını yaptı. Eleştirilerle dolu bir değerlendirme raporuna zemin hazırlayan Barroso, hayati öneme sahip reformlardaki yavaşlamaya dikkat çekti; 'Türkiye'nin 15-20 yıldan önce katılmasını bekleyemeyiz' dedi...

"Türkiye'nin girişimi son haftalarda çeşitli darbeler aldı. Bunlar arasında Fransız milletvekillerinin geçen hafta 1. Dünya Savaşı'ndaki Ermeni soykırımını inkar etmeyi suç yapan oylaması da var.

"Ankara yaşanan olayların soykırım olduğunu hep reddedegeldi. Barroso da bunun üyelik için bir kriter olmadığını vurguladı. Ancak 'Türkiye farklı bir gelenekten gelen farklı bir ülke. Doğru yönde çabaları var, ama şu günlerde gelen haberler, bize yaklaşmaları konusunda umut verici değil' diye de ekledi."

Times gazetesi Barroso'nun bu sözlerine bakarak, 8 Kasım'da yayımlanacak ilerleme raporunun epey olumsuz olacağı yorumunu yapıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious