'Türkiye AB'ye giremeyebilir'

  • Giriş : 25.02.2006 / 00:00:00

Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Selim Zafer Ellialtı, Türkiye'nin korsan yazılım oranını yüzde 66'dan yüzde 30'lara düşürememesi durumunda Avrupa Birliği (AB) vizesi alamayacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Korsan ve taklit ürünlerin oranının asgariye inmesini isteyen AB, Türkiye'ye de fikri mülkiyet hukukuna riayet etmesini dikte ediyor. Buna karşılık ülkede korsan yazılım kullanma oranı hiç de iç açıcı değil.

Dünya ortalamasında yüzde 35 olarak hesaplanırken Türkiye'de bu rakam yüzde 66'ya ulaştı. Hükümet, gerekli önlemleri kanunlar çerçevesinde almaya çalışıyor. Fikir ve sanat eserlerini koruma amacıyla yürürlüğe konulan 5846 sayılı kanun, 4 yıldan 6 yıla kadar hapis ve 50 bin YTL'den 150 bin YTL'ye kadar ağır para cezası içeriyor. Ayrıca İş Yazılımcıları Birliği (Business Software Alliance-BSA), dünyada korsan yazılım ve bu alandaki korsan üretimle mücadele ediyor.

Dünyada yazılım üreten birçok firmanın üyesi olduğu bu kuruluş, kâr amacı gütmeksizin çeşitli ülkelerde faaliyet gösteriyor. Korsan yazılım kullanma oranının yüksekliğiyle dikkati çeken ülkelerden Türkiye'de de çeşitli etkinlikler düzenleyen BSA, telif haklarının korunması, siber güvenliği, ticaret ve elektronik ticareti tanıtan eğitim ve politika girişimleri yoluyla bu alanda destek sağlıyor.

Korsan yazılımla ilgili mücadeleler, Türkiye'nin AB kapısını aralamasında da rol oynayacak. Microsoft Türkiye yetkililerine göre korsan ve taklit yazılım oranlarının dünya standartlarına indirilememesi halinde AB hayal olacak.

Korsan yazılımların sadece kurumlara değil, kullanıcılara da zarar verdiğini aktaran Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Ellialtı, "Türkiye'deki korsan yazılım oranı yüzde 66. Bu resimle AB'ye kabul edilmemiz mümkün değil." diyor.

Ellialtı, hem Türkiye'nin AB'ye girişte sıkıntı yaşamaması hem de kullanıcıların mağdur olmaması için orijinal yazılımların tercih edilmesi gerektiğini vurguluyor.

Microsoft olarak hükümetin ve BSA'nın çalışmalarına eğitim seminerleriyle destek verdiklerini kaydeden Ellialtı, "Orijinal yazılımların faydalarını müşterilere anlatarak korsan yazılımla mücadele ediyoruz. Korsan yazılımlarda sahte programlarla bilgisayarlar güvenilir olmaktan çıkıyor." diye konuşuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious