Türkiye AB'ye örnek olacak

  • Giriş : 13.10.2006 / 00:00:00

AB ülkeleri başkentler turunun son durağı Berlin'de konuşan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, ''belki de bundan sonra Türkiye, Avrupa'ya örnek olacak'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Babacan, Madrid, Brüksel ve Berlin'i kapsayan Avrupa Birliği başkentleri turunun son durağı olan Berlin'de, Türkiye Büyükelçiliğinde bir basın toplantısı düzenledi. 2007 yılının ilk yarısında Almanya'nın dönem başkanlığı yapacak olması nedeniyle iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da yoğunlaşacağını hatırlatan Babacan, bugün Almanya'nın Avrupa işlerinden sorumlu Devlet Bakanı Günter Gloser, Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier ve Ekonomi ve Teknoloji Bakanı Michael Glos ile görüştüğünü, ayrıca Maliye Bakanı Peer Steinbrück ile görüşeceğini ve yaptığı görüşmelerin çok olumlu olduğunu kaydetti.

Babacan, bugünkü görüşmelerinde Türkiye'nin AB sürecini siyasi ve ekonomik gelişmeleri, ayrıca iki ülke arasındaki ilişkileri ele aldıklarını belirtirken, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Türkiye'ye gelen Alman iş adamlarının Türkiye'den çok olumlu izlenimlerle ayrıldıklarını öğrendiğini de ifade etti.

Türkiye ve Almanya arasındaki ilişkilerin özel bir konumunun olduğunu bu konumun, Türkiye'nin Avrupa Birliği katılım sürecine olumlu etkide bulunacağının altını çizen Babacan, ''Almanya Türkiye'nin AB sürecine çok önem veriyor'' dedi.

Babacan, şöyle devam etti: ''Her ne kadar koalisyon partileri arasında Türkiye'nin katılım süreci sonunda ne olacağı konusunda bir görüş birliği bulunmasa da, Türkiye'nin AB sürecini her parti destekliyor. Yani hiç bir parti Almanya'da Türkiye'nin AB sürecinin aksamasını arzu etmiyor.'' Babacan bu arada, Başbakan Merkel'in geçen hafta Türkiye'de ''Alman devlet politikasının Türkiye ile başlatılan AB sürecine devam edilmesi ve Türkiye'ye verilen sözün tutulması yolundaki ifadesini de hatırlatırken, Almanya'da Türkiye ile müzakerelerin tam üyelik vizyonu ile devam edeceği yönünde politika bulunduğunu söyledi.

Babacan, Almanya'nın dönem başkanlığında, AB ile fiili müzakereler çerçevesinde ''bir kaç faslın açılıp kapanmasını'' beklediklerinin altını çizdi.

FRANSA, HAYAL KIRIKLIĞINA NEDEN OLDU

Bir gazetecinin, Nobel edebiyat ödülünü kazanan Orhan Pamuk ile Fransız parlamentosunun dün aldığı kararlara ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine, bu iki gelişmenin birbirinden çok ayrı olduğunu belirterek ''Bir T.C vatandaşının uluslararası prestiji olan bir ödülü kazanmasından büyük mutluluk duyduk. Fransa'daki gelişmeler ise Avrupa'da özgürlüklerin öncülüğünü yapan bir ülkenin ifade özgürlüğü ile ilgili nasıl bir kısıtlamaya gidebildiğinin kötü bir tecrübesi olduğu, açıkçası biz de büyük bir hayal kırıklığı oluşturdu ve esefle karşıladık'' şeklinde görüş bildirdi.

''YANLIŞA YANLIŞLA CEVAP VERMEMELİYİZ''

Fransa'da olup bitenlerin Türkiye'deki reform sürecine asla etkilememesi gerektiğine vurgu yapan Babacan, ''yanlışları asla örnek almamalıyız, birileri bir şey yapıyor diye yanlışlara yanlışla cevap vermemeliyiz'' şeklinde konuştu. Türkiye'deki reformları, Türk halkına faydalı olduğuna inandıkları için yaptıklarını belirten Babacan, sözlerine şöyle devam etti:

''Eğer sadece AB istediği için yapılıyor olsaydı bu reformlar, bizim hükümetimizden daha önceki dönemlerde çoktan yapılmış olması gerekiyordu. Demek ki bu konuda sahiplenmek ve siyasi irade koyabilmek önemli. Biz bu son 4 yılda bunları gerçekleştirdiğimiz ve siyasi reform sürecini Türkiye'nin önünü açacağına inandığımız için, Türkiye'deki ekonominin çok daha sağlıklı gelişmesine katkıda bulunacağımız için bu reformları gerçekleştirdik ve bundan sonra da hızlı bir şekilde devam edeceğiz. Ancak şu var, Fransa'da olup bitenler halkımızın AB'ye bakışına olumsuz olarak etkileyebiliyor ya da Türkiye'nin AB heyecanına olumsuz etkide bulunabiliyor. Türkiye ile Fransa arasındaki ilişkilere mutlaka olumsuz etkide bulunuyor, bütün bunların farkındayız. Biz tarihi ile geçmişiyle dünyada her zaman söz sahibi olmuş, tolerans ve hoşgörünün egemen olduğu bir coğrafyanın mirasçılarıyız.''

''TÜRKİYE, AVRUPA'YA ÖRNEK OLACAK''

Türkiye'nin bundan sonraki dönemde gerçekleştireceği siyasi reformlarla Avrupa'ya örnek olabileceğini vurgulayan Babacan, ''belki de bundan sonra Türkiye gerçekleştireceği siyasi reformlarla Avrupa'ya örnek olacak'' dedi. Babacan, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Nasıl ekonomide sosyal güvenlik reformunda yaptıklarımızla pek çok Avrupa ülkesine örnek teşkil ediyorsak, bize gıpta ile bakılıyorsa, bundan sonraki süreçlerde de siyasi reformlarla kat edeceğimiz mesafeler yanlış yolda olan ülkelere örnek teşkil edeceğini ümit ediyoruz.''

Babacan, Türkiye'nin Avrupa Birliği içindeki tanıtımına ilişkin soruya karşılık, bir ülkenin imajının reklam kampanyaları ile oluşacağına inanmadıklarını, bir ülkenin doğru algılanmasının çok daha sistematik yaklaşımlarla sağlanabileceğini, bunun da siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerle sürdürülmesi gereken bir süreç olduğunu belirtti.

Babacan, Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier ile görüşmesinin neden başbaşa gerçekleştirildiğine dönük soru üzerine de, başbaşa görüşme teklifinin Steinmeier'den geldiğine işaret ederek, ''bu Steinmeier'ın kendi tercihiydi'' dedi. Basın toplantısına Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Mehmet Ali İtemçelik ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanı Cüneyt Zapsu da katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious