'Türkiye AB'ye uyum sağlamak zorunda'

  • Giriş : 01.12.2006 / 00:00:00

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, AB'ye üye olmak isteyen Türkiye'nin tüm yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Barroso, Hamburg kentinde Körber Vakfı tarafından düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'deki reform sürecinin yavaşladığını, düşünce özgürlüğünün yanı sıra din ve kadın haklarıyla sendikal hakların iyileştirilmesi konusunda da eksiklikler bulunduğunu savunarak, “Eğer Türkiye AB'ye üye olmak istiyorsa yükümlülüklerini yerine getirmeli. AB Türkiye'ye değil, Türkiye AB'ye uyum sağlamak zorunda” dedi.

Kıbrıs sorununun Türkiye için önemli ve zor bir sorun olduğunu ifade eden Barroso, “Türkiye'ye yaklaşık bir yıl önce Kıbrıs sorununun çözümü için öneri sunduk. Finlandiya'nın Kıbrıs girişimi başarısızlıkla sonuçlandı. Türkiye yükümlülüklerini yerine getirmedi. Bu nedenle AB Komisyonu, toplam 35 başlıktan oluşan 8 başlığın askıya alınması yönünde tavsiye kararı aldı” diye konuştu.

AB'nin sadece ekonomik değil, politik ve sosyal alanda da ortak değerleri benimseyen bir Birlik olduğunu kaydeden Barroso, gelecekte en büyük hedeflerinin işsizliğin önlenmesi ve bilimsel araştırmaları desteklemek olduğunu sözlerine ekledi.

Barroso, AB'nin düşünce özgürlüğü, demokrasi ve refah içinde yaşam gibi değerleri benimsediğini belirterek, şunları söyledi:
“AB'nin geleceği konusunda karamsar değilim. Daha fazla güvene ihtiyacımız var. Globalleşmeye genç kuşaklar da uyum sağlamak zorunda. Bunun için başta AB'ye üye ülkeler içindeki işsizlik sorununu çözmek için çok sayıda reform paketlerini masaya yatırdık. Açık ve cömert bir Avrupa'ya ihtiyacımız var.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious