'Türkiye AB'ye zenginlik katar'

  • Giriş : 02.03.2006 / 00:00:00

İspanya Meclis Başkanı Marin: "Nüfusunun büyük kısmı Müslüman olan Türkiye AB'ye zenginlik katar"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İspanya Meclisi Başkanı Manuel Marin, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'e Türkiye'yi Avrupa Birliği yolunda İspanyol iktidarı ve muhalefetinin desteklediğini belirterek, "Nüfusunun büyük kısmı Müslüman olan Türkiye Avrupa Birliği'ne zenginlik katar." dedi.
Dışişleri Bakanı Gül, İspanya Meclisi Başkanı Manuel Marin tarafından kabul edildi. İspanya Meclisi Başkanı Marin, görüşmede Abdullah Gül'e İspanya'da muhalefet ve iktidarın Türkiye'yi AB yolunda desteklediğini söyledi. Marin, "Nüfusunun büyük kısmı Müslüman olan Türkiye AB'ye zenginlik katar." dedi.

İspanya'daki son gelişmeler hakkında bilgi veren İspanya Meclis Başkanı Marin, terör saldırılarının ardından Türkiye'nin öneminin arttığını ve Türkiye'nin İslam dünyası için model ülke olduğunu dile getirdi.

Abdullah Gül de, son 3 yılda Türkiye'de yapılan reformlar hakkında bilgi verdi. Türkiye'nin ekonomik performansını anlatan Gül, demokrasi ve insan hakları alanlarında yapılan çalışmaları ayrıntılı şekilde aktardı.

Gül, nüfusunun büyük bölümü Müslüman olan Türkiye'nin AB için stratejik ve tarihi açıdan büyük önem taşıdığını ifade etti. Gül, "Ne yazık ki bazı çevreler bunu kavrayamadı." dedi.

Gül, pek çok Arap ülkesinin Türkiye'yi örnek aldığını da belirtti. Türk halkının Batı değerlerini benimsemesinin global anlamda etkileri olduğunu söyleyen Gül, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne önemli katkılarda bulunacağı sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious