Türkiye ağırlığını koydu

  • Giriş : 05.04.2007 / 00:00:00

İran'ın İngiliz askerlerini serbest bırakmasında Türkiye'nin de önemli bir rol oynadığı belirtiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İngiltere Başbakanı Blair'in "krizin çözümündeki kilit bir rol oynayan müttefiklerin" arasında Türkiye'yi saydığına dikkat çekilirken The Times gazetesi, Türkiye, Suudi Arabistan, Irak ve Suriye'nin İranlıları eylemlerinin ABD'nin askeri harekatı için bahane sağlayacağı uyarısını yaptıklarını kaydetti.

İran'ın rehin aldığı İngiliz askerlerinin serbest bırakılması, İngiltere'de büyük bir yankı yarattı. Ülkenin önde gelen gazeteleri, rehinler konusunda yapılacak çabaların Türkiye'nin de önemli bir rol oynadığını, ağırlığını koyduğu İranlıları uyardığını belirtiyorlar.

The Daily Telegrah gazetesi, İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad'ın rehinlerin İngiliz halkına bir armağan olarak serbest bırakılacağını açıklamasının ardından İngiltere Başbakanı Tony Blair'in "Müttefiklerinin baskıları, özellikle Avrupa'daki müttefikler ile Türkiye ve Suriye, krizin çözümlenmesinde kilit bir rol oynadıkları"nı söylediğine dikkat çekti.

The Times gazetesi ise, aynı konuya ilişkin uzun haberinde BM Güvenlik Konseyi'nin rehinlerin serbest bırakılması için bir bildiri yayınladığını anımsattıktan sonra şöyle devam etti:

"Daha sert bir mesaj Avrupa Birliği liderlerinden gitti. Britanya'nın, Türkiye, Suudi Arabistan, Suriye ve Irak gibi Ortadoğu'daki müttefikleri de eylemlerinin ABD'nin askeri harekat için bahane sağlayabileceği uyarısını yaparak lehinde ağırlığını koydu."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious