"Türkiye Amerika'nın kölesi olmamalı"

  • Giriş : 29.12.2007 / 14:33:00

Ross Willson: "Kimsenin baskısına boyun eğmeyin."

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Amerikan istihbaratının PKK'ya karşı mücadelede verdiği aktif destekle Ankara ile Washinghton arasında ılık bahar rüzgarları eserken, Türkiye'nin stratejik ortağı ile zengin enerji yataklarına sahip komşusu İran arasında gerilen ipler, onu bölgede daha etkin arabulucu rolü olmaya itiyor. Amerikan Büyükelçisi Ross Willson "PKK sorunu kökünden çözülene kadar etkin şekilde çalışmaya devam edeceğiz, ancak sonrasında enerji dahil çoğu konuda işbirliğimiz devam edecek. Türkiye bölgede kilit rolü olduğunu defalarca ispatladı" derken, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Murat Mercan, "ABD stratejik ortağımız ama İran 500 yıldan daha fazla zamandır komşumuz ikisinde de vazgeçemeyiz" şeklinde konuştu.

BÜYÜKELÇİ WİLLSON: "BAŞKAN BUSH'UN MESAJI AÇIK, PKK ÇÖZÜLENE KADAR İŞBİRLİĞİMİZ SÜRECEK, BÖLGEDE ENERJİ GÜVENLİĞİ İÇİN BİRLİKTE HAREKET EDECEĞİZ"

Amerikan Temsilciler Meclisi'nin Silahlı Kuvvetler Komitesi Başkanı Ike Skelton başkanlığındaki heyetin Ankara ziyaretinin ardından ve Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanlığı sıfatıyla Washington'a yapacağı ilk ziyaret öncesi, büyükelçi Ross Willson PKK İHA'nın sorularını yanıtladı. Verdiği özel demeçte Willson, PKK sorunu kökten çözülene dek Türkiye ile omuz omuza çalışacakları sonrasında enerji güvenliği dahil bölgedeki ortak çıkarlarını korumak için aktif bir politika izlemeye devam edeceklerini vurguladı.
"Başkan Bush'un Başbakan Erdoğan ile 5 Kasım'da Beyaz Saray'daki görüşmesinde verdiği mesaj açıktı. Bu hafta pazartesi günü (temsiliciler meclisi heyetiyle) Amerika'nın PKK'yı hem ABD hem Türkiye hem de Irak'ın ortak düşmanı ve terörist olarak gördüğünü tekrarladık. PKK sorununu çözmek için hem burda Türkiye ile hem de Irak'taki dostlarımız ile daha etkin şekilde çalışmaya kararlı olduğumuzu açıkça belirtti. Biz ayrıca PKK'nın Avrupa'daki faaliyetlerini ve mali kaynaklarını kurutmak için Türkiye ile birlikte hareket etmekte ve elimizden geleni yapmakta kararlıyız. Ta ki, bu işi tamamen bitinceye dek."

- BARZANİ'NİN İTİRAZLARI PKK İLE MÜCADELEYİ ETKİLEMEYECEK

Amerikan istihbaratı doğrultusunda Türk ordusunun Kuzey Irak'taki PKK kamplarını ard arda yerle bir etmesinin ardından, Mesut Barzani liderliğindeki Kürt yönetiminin "siviller ölüyor" diyerek Washington'a Türkiye'yi durdurma çağrısı yapması konusunda ise Wilson açıkça söylemese de PKK kuruyana dek bu seslere kulaklarının tıkalı olacağını işaret etti: "İstihbarat çok hassas bir konu olduğu için detaylara giremeyeceğim, fakat başkan (George W. Bush) sayın Erdoğan'a PKK üyelerinin olası lokasyonlarının daha etkin şekilde saptanarak hedeflenmesi için Türk yetkililerine elimizden geldiğince yardımcı olacağımızı söyledi. Kuzey Irak'taki reaksiyonlara ve Barzani tarafından yapılan açıklamalara gelince, bu konuda Irak'taki Amerikan büyükelçisi kadar ayrıntılı yorum yapamam. Ama daha önce de belirttiğim gibi biz bu konuda hem buradaki dostlarımız ve partnerlerimiz hem de Irak'taki komşularmız ve partnerlerimiz ile mümkün mertebe yakın çalışmak ve bu PKK soruna etkin şekilde bir nokta koymak ve çzok uzun zamandır PKK'ya güvenli sığınak olan bu yerleri ortadan kaldırmak istiyoruz."

AMERİKA'NIN ENERJİ KONUSUNDA TÜRKİYE İLE DAHA YAPMAK İSTEDİKLERİ VAR

Son dönemlerde Washington ve Tahran arasındaki artan gerginliğe işaret edilerek, 'Türkiye komşusu İran ile temasta ve özellikle enerji konusunda ciddi işbirliği gündemde. Bunun Amerika tarafından memnuniyet verici olmadığını biliyoruz. Peki bu tabloya bakarak Amerika özellikle Orta Asya'daki enerji kaynakları konusunda Türkiye ile yakın zamanda ortak projelere imza atacak mı?' sorusuna Willson şöyle yanıt verdi: "Tüm bölgesel ve uluslararası konulardaki ortak çıkarlarımız nedeniyle, her iki ülke çok yakınen birlikte çalışıyor" diyerek genişletilmiş Irak'a komşu ülkeler toplantısında ve Annapolis toplantısında Babacan'ın ortadoğu barışı için üstlendiği aktif role değindi ve "özellikle enerji konusuna gelecek olursak, Türkiye-Yunanistan gaz boru hattının açıkmasıyla bu yıl kaydadeğer bir başarıya ulaştık. Bu Hazar'daki gazı Türkiye üzerinden Yunanistan'a taşımak için önemli bir araçtır. Gelecek yıl ya da sonraki sene Yunanistan'dan İtalya'ya ilave bir bağlantıyla Avrupa'nın merkezine bu gazın taşınacağını umuyoruz. Bu ikili işbirliğimizin bir ürünü. Bu hem Türkiye'nin hem de Avrupa'nın enerji güvenliği için doğrudan çok önemli. Açıkçası 2008'de büyük bir yenilik beklemiyoruz ama enerji konusunda sabit bir süreci başlattık. Eminim önümüzdeki yıl ve sonrasında işbirliğimiz sürecek" dedi.

TÜRKİYE 500 YILLIK KOMŞUSU İRAN'I ULUSLARARASI TOPLUMA KAZANDIRMAK İSTİYOR

Meclis Dışişleri Komisyonu Başkanı Murat Mercan bir grup milletvekili ile İran'da bir dizi üst düzey temaslarda bulunurak dün yurda geldikten sonra, İHA'ya verdiği özel röportajda ABD ile stratejik partnerliğin önemli olduğunu ancak bu nedenle İran'dan vazgeçilmeyeceğini aksine uluslararası topluma kazandırma yoluna gideceklerini söyledi.
İran Parlamentosu Dış İlişkiler ve Güvenlik Komisyonu Başkanı Alaeddin Brucerdi'nin davetlisi olarak Tahran'da bulunan Türk heyeti, İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, Meclis Başkanı Gulamali Haddad Adil ve Düzenin Yararını Teşhis Konseyi Başkanı Haşimi Rafsancani ile görüşmelerinin son derece olumlu geçtiğini belirterek, "İran ve Türkiye 500 yıldan daha uzun zamandan beri komşu. Mutlaka ilişkileri oluyor ve bu ilişkilerin olması da kaçınılmaz. Türkiye-İran ticari ve ekonomik ilişkilerin daha da artmasını bekliyorum. Ayrıca İran da Türkiye de bölgenin çok önemli ülkeleri... Bölgenin geleceği konusunda işbirliği de yapabilecekleri kanaatindeyim. Birlikte bölgede yapabileceğmiz çok şey var. ABD ile global anlamda stratejik partnerimiz. Bu stratejik ortaklık bölgedeki istikrarın sağlanmasında ve terörle mücadelede işbirliğini gerektirir. Mesela bir Irak sorunu ya da PKK terörünün çözümünde Türkiye ve İran işbirliği yapabilir. Fakat bu işbirliklerinin yapılıyor olması demek, Türk-Amerikan işbirliğine tercih edildiği anlamına gelmez. Bu ilişkilerden bir süre sonra başkalarının da faydalanacağı kanaatindeyiz. Suriye ile ilk temasa geçtiğmizde de epey bir eleştiri olmuştu. Basın ve bazı entellektüeller bu Amerika'nın tepkisini çeker diye görüş belirtmişti. Zaman geçince gördük ki, Türkiye-Suriye ilişkileri uluslararası barışa hizmet ediyor. Bugün de Türkiye İran'la ilişkilerini sürdürürse ben bunun dünya barışına daha çok katkıda bulunacağı kanaatindeyim" şeklinde konuştu.

LOĞOĞLU: "İRAN'I KAZANMAK ABD'NİN DE MENFAATİNEDİR"
Öte yandan Türkiye-ABD-İran üçgenini İHA'ya değerlendiren emekli Washington Büyükelçisi ve Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Faruk Loğoğlu, "Türkiye'nin PKK ile mücadele karşılğında ister Irak isterse İran bağlamında vermiş olabileceği hiçbir söz olamaz. İran'ın Türkiye üzerinden batıya ve Avrupa'ya bağlanması suretiyle İran'ın da uluslararası topluma entegre olabilmesi bakımından yararlı bir gelişmedir. Dolayısıyla bu bence Amerikanın menfaatleriyle uyumludur. Bugün böyle görmese de uzun vadede böyle olacak. O bakımdan özellikle enerji alanında İran'la ilişkilerini muhafaza etmesi hatta geliştirmesi bence çok doğru bir politikadır. Buna mukabil Amerika'nın İran'ın nükleer programı hakkındaki endişelerini Türkiye öteden beri paylaşmaktadır " dedi.

VATANDAŞ ABD İÇİN İRAN'DAKİ ENERJİDEN VAZGEÇİLSİN İSTEMİYOR

'ABD PKK konusunda aktif destek vermeye başladı ama İran'la olan gerginlik artarsa ve stratejik partneri olarak Türkiye'nin kendi yanında yer almasını isterse ne yapmak gerek?' sorusuna sokaktaki vatandaşın yanı "hayır" oldu. Orta yaşın üstündekiler dengeli bir politikayla her iki tarafın da idare edilmesini savunurken, daha genç olanların açıklaması daha sert.
Açıklamalar şöyle oldu:
"Hayır, Amerika için asla hiçbir şey yapılmamalı. Türkiye Amerika'nın kölesi olmamalı."
"Yapmamalı. Bizim menfaatimiz İran'la beraber. Amerika uzakta, İran burda komşumuz. Onun için (enerjide işbirliğine) devam etmeliyiz. Ama Amerika'yı (Türk diplomatlar) nasıl ikna ederler, bilmiyoruz. Ama ederlerse iyi olur"
"Enerjiden hiçkimse vazgeçemez. O nedenle iyi, akıllı bir politakyla iki tarafın da idare edilmesi lazım."
"Türkiye bağımsızdır. Kimsenin baskılarına boyun eğmemeli. Türkiye'nin menfaatleri neyse, devlet büyüklerimiz ona göre karar verir."
"Kesinlikle Türkiye'nin hayır demesi gerekir. Çıkarlarımıza hiçbir şekilde uymuyor çünkü. Eğer ABD'nin ve Avrupa'nın her dediğini yapsak, Türkiye hiçbir şekilde kalkınamayacak."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious