Türkiye artık, devler liginde oynuyor!

  • Giriş : 02.01.2007 / 00:00:00

Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, 85.7 milyar dolarlık ihracat rakamının Türkiye tarihinde bir rekor olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Tüzmen, 85.7 milyar dolarlık ihracat rakamıyla Türkiye'nin 'dünya dev ihracatçı ülkeler liginde' oynamaya başladığını söyledi.

Tüzmen, Gaziantep AK Parti İl Binası'nda partililer ve vatandaşlarla bayramlaştı. Milletvekilleri Fatma Şahin, Mehmet Sarı, Mahmut Durdu, Ahmet Uzer ve Nurettin Aktaş ile Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey ve Şahinbey Belediye Başkanı Ömer Can'ın da katıldığı bayramlaşmada basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Tüzmen, 85.7 milyar dolarlık ihracatının sanayici ve ihracatçıların Türk milletine bir bayram ve yeni yıl hediyesi olduğunu söyledi.

Bu rakamın Türkiye tarihinde bir rekor olduğunu kaydeden Tüzmen, ülkenin saatte 10 milyon dolar, bir günde ise 240 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirebildiğini kaydetti. Bu ihracat rakamının sürdürülebilir hale getirilebilmesi için önemli çalışmalar yapılması gerektiğini dile getiren Tüzmen, bunun için gayret ettiklerini aktardı. İhracatın yeni yıldızlarının çıkmaya başladığını, bunların otomotiv, elektrik ve elektronik aletler, makine-imalat sanayinin yaptığı üretimler ve demir-çelik ürünleri olduğunu ifade eden Tüzmen, bu yıl ilk defa otomotiv ihracatının konfeksiyon ihracat rakamının üzerine geçtiğine dikkat çeken Tüzmen, otomotiv ihracatının 15 milyar doları, konfeksiyon ürünleri ihracatının ise 13-14 milyar dolar civarında gerçekleştiğini belirtti.

Bunun Türkiye'nin yüksek teknoloji ürünlere yönelik ihracatını artırdığının bir göstergesi olarak yorumlayan Tüzmen, "Türkiye artık ihracatını, rahatlıkla sektörlere dağıtabilir hale geldi. Sektörel dağılımların gayet iyi olduğunu görüyoruz. Başarılı bir dönemi geride bıraktık. Bu bizi dünya ihracat sıralamasında 22. sıralardan daha önlere çekti. Dev bir dış ticaret ülkesiyiz" diye konuştu. 2007'nin zorlu bir yıl olacağını belirten Tüzmen, sözlerini şöyle sürdürdü: "2007 zorlu bir sene. Ama ben baktığımız zaman, bizim burada program hedeflerinin de çok üzerinde bir rakamı gerçekleştirdik. İhracatçının sıkıntıları var. Ana sıkıntılar devam ediyor. Özellikle girdi maliyetlerinin ucuzlatılması konusunda 2006 ve 2007 şansız bir dönemin devamı. Hidrokarbon fiyatları, enerji, gaz ve petrol gibi ürünlerin fiyatları çok yüksek. Dolayısıyla bu fiyatlarla 2007'ye giriyoruz. Diğer kalemlerde yüksek. Ama biz bunlara rağmen başarılı bir dönemi geride bıraktık. 2007'ye ilgili de neler yapacağımızı 8 Ocak tarihinde sektör temsilcilerinin de katıldığı bir toplantı sonrası açıklayacağım"

Tüzmen, 85 milyar dolarlık ihracat rakamıyla Türkiye'nin, 'dünya dev ihracatçı ülkeler liginde oynadığını' belirterek, "Unutulmasın ki bu ihracat rakamı, o dev ihracat ülkeleri olan İtalya ve Fransa'nın 90'lı yıllarda gerçekleştirdiği ihracat rakamlarıdır. Yani bu ülkeleri yakalamamıza 15 yıl var" dedi.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious