'Türkiye artik daha rahat bir ülke'

  • Giriş : 29.11.2005 / 00:00:00

Finans dünyasinin saygin gazetelerinden Ingiliz Financial Times (FT) gazetesi Türkiye'ye tam 6 sayfa ayirdi. Türk ekonomisini mercek altina alan FT, Türkiye'nin artik daha güvenli ve yabanci yatirimcinin gözdesi haline geldigini yazdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Istanbul'un sosyal yasamina iliskin tespitlerde bulunan gazete, Sultanahmet çevresinde yer alan Kapali Çarsi'nin Amerika ve Ingiltere'de olan kapitalizm sisteminden önce yapildigini bu da yüzyillar önce Istanbul'daki ticaret hayatinin oldugunu kanitladigini yazdi. Disisleri Bakani Abdullah Gül'ün sözlerine yer veren gazete, Türk sosyal yasaminda büyük degisimler oldugunu belirterek Gül'ün, "Bu bir dönüsüm projesidir. Türkiye'de degisimi gerçeklestirmek amaciyla baslattigimiz reformlari halkimiz destekliyor. Eger Türk halki yaptigimiz reformlari desteklemeseydi bu reformlar gerçeklesmezdi." sözlerine yer verdi.


---"Yabanci yatirimcilar gözünü Türk pazarina dikti"---

Türk Bankaciligi'nda var olan sorunlarda büyük iyilesmeler yasandigini ancak hala bir takim sorunlarin devam ettigini belirten gazete, Türkiye Bankalar Birligi Baskani Ersin Özince'nin, "Hala var olan bazi sorunlardan dolayi yabanci bankalarin Türkiye'yi riskli bir ülke olarak görüyorlar." sözüne yer verdi. Gazete ayrica Türk bankacilik sektörüyle yakindan ilgilenen Avrupali bankacilarin Türkiye'de ofis açtiklarini yazdi. Türkiye'nin 5 yil öncesine kadar ekonomik krizlerle bogustuguna dikkat çeken FT, Türkiye'nin artik daha rahat, bir çok yabanci yatirimcinin Türkiye'deki yerli bankalarla ortaklik anlasmasi yaptiklarini da belirtti.


---"Enflasyon kontrol altina alindi"---

Türk ekonomisin yaptigi ekonomik reformlarla övündügünü bildiren Financial Times, hükümetin yaptigi reformlarla övünmeyi hak ettigini, yillar önce yasanan ekonomik krizlerin ardindan hükümetin IMF ile arasi çok iyi olmasa da iliskilerini koparmadigini va aldigi kredilerle Türkiye'yi son 20 yilin en iyi konumuna getirdigini vurguladi. Türkiye Merkez Bankasi'nin bagimsiz hale getirildigini yazan gazete, enflasyonun tek haneli rakamlara düstügünü, faizlerin geriledigini, üretim ve ihracatin ise sürekli yükseldigini okurlarina duyurdu.


---"Orhan Pamuk davasi"---

Türkiye gündemini uzun zaman mesgul eden Yazar Orhan Pamuk olayini da sayfalarina tasiyan FT, Türkiye'nin en popüler yazarlarindan olan Orhan Pamuk'un davasinin görülecegi 16 Aralik tarihi için ülkede bir panik havasinin oldugunu yazdi. FT, hükümetin bu konuda duyarli davranmaya çalistigini, bu olayin gözü Türkiye üzerinde olan Avrupa ile iliskilerine zarar verebilecegine de dikkat çekti.

---"Basörtüsü büyük bir tartismayi kiskirtiyor"---

Bas örtüsü olayi ile ilgili yasanan gelismeleri de okurlarina duyuran Financial Times, geçtigimiz günlerde Avrupa Insan Haklari Mahkemesi'nin reddettigi basörtüsü olayi sonrasi çikan tartismalar sonrasi Türkiye Basbakani Recep Tayyib Erdogan'in zor durumda kalabilecegini bildirdi. Istanbul'un Fatih Ilçesinin Avrupanin modern sehirlerine çok uzak olmadigini buna karsin bu bölgede kadinlarin rahatça istedikleri gibi giyinebildikleri hatta kara çarsafla dolasan kadinlarin bile sokakta aktif olduklarini yazdi. Kisa zaman önce Avrupa Insan Haklari Mahkemesi'ne basvuran Leyla Sahin'in isteginin Mahkeme tarafindan reddedildigini yazan gazete, Türkiye'de basörtüsünün serbest olmasini isteyen ayni zamanda liberal olan çok büyük bir kitle oldugunu okurlarina duyurdu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious