Türkiye artık kış turizmi ile de tanınıyor

  • Giriş : 18.11.2006 / 00:00:00

Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Özer Ayık, düne kadar bilinmeyen Türkiye'nin kış turizminin artık dünyaca bilindiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Federasyon Başkanı Özer Ayık, ilk olarak 2009 yılı için başvuru yapıldığında FISU üyelerinin Erzurum adını ilk kez duyduklarını hatta bazılarının 'Erzurum`a kar yağıyor mu?' diye sorduklarını belirterek, bunun da Türkiye'nin yeterli tanıtılmamasından kaynaklandığını söyledi. Türkiye ile ilgili tanıtım film ve afişlerinin tamamen yaz ve deniz turizmine yönelik olduğunu hatırlatan Ayık, tanıtımlarda kış turizmiyle ilgili herhangi bir olgunun bulunmaması nedeniyle de Türkiye'nin kış turizminin yeterince tanıtılamadığını savundu. FISU heyetinin Palandöken'i artık çok yakından tanıdığını ifade eden Özer Ayık, "Geçtiğimiz yıl İtalya'nın Torino kentinde düzenlenen Kış Olimpiyatları üç farklı bölgede organize edildi. Sporcular bir bölgeden diğerine gidebilmek için, en az 100 kilometre yol katetmek zorunda kalıyorlardı. Erzurum'un en büyük özelliği, uçaktan havalimanında indikten 15 dakika sonra Palandöken'de kayak yapmaya başlarsınız. Palandöken'in doğal ve uzun pistleri, kayak yapanların ilgisini çekiyor. Ayrıca kar açısından da dünyanın en kaliteli karına sahibiz. Palandöken'deki otellerin kalitesi de 2011 için bir ayrıcalık oluşturuyor. Çoğu FISU üyesinin geldiği yerleri bilen birisi olarak, onları kıskandırdığımızı çok iyi biliyorum. Palandöken'i ve Erzurum'u hayranlıkla izliyorlar."diye konuştu.

Bugün Erzurum'dan ayrılan FİSU heyetinin Slovenya'ya geçerek Maribor'da da incelemelerde bulunacağını hatırlatan Ayık, Maribor'un alt yapı ve tesis yönünden Erzurum'dan avantajlı olmasına rağmen hükümetin desteğiyle bu dezavantajın kısa sürede pislerin doğallığı ve ulaşım kolaylığının da dikkate alınması ile avantaj çevrilebileceğini anlattı. Başbakan Erdoğan'ın, hükümet adına Kış Oyunlarının Erzurum'a verilmesi halinde tüm eksiklerinin zamanında giderileceğini garanti ettiğini hatırlatan Ayık, 100 milyon dolarlık yatırımla Erzurum'un alt yapı sorunlarınının çözülebileceğini savunurken, 2005'te İzmir'de düzenlenen yaz oyunlarında Türkiye'nin organizasyonda göstermiş olduğu başarının da Erzurum adına iyi bir referans olacağını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious