'Türkiye artık yürümüyor, koşuyor'

  • Giriş : 15.07.2006 / 00:00:00

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, Zonguldak'taki ziyaretinin ikinci gününde Belediye Başkanlığı ve partide temaslarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'nin tarihi misyon üstlendiğini belirten Bakan Özak, Türkiye'nin artık yürümediğini, koştuğunu ifade etti.
Bakan Faruk Özak'ın yolunu kesen Trabzon Tonyalı olduğunu söyleyen hemşehrisi, sempatik tavırlarıyla herkesi güldürürken bakanı kucaklayıp havaya kaldırması korumaların müdahale etmesine neden oldu. Korumaların müdahalesine kızan Muhammet Koç isimli vatandaş, "Sarılmayın bana, ben cephede yaptım askerliğimi" demesi gülüşmelere neden oldu. Trabzonspor'un şampiyonluğunu ölmeden görmek istediğini söyleyen işsiz olduğu öğrenilen 42 yaşındaki Muhammet Koç, işsizlikten arabanın marşına basamadıklarını ifade etti. Trabzon şivesiyle bakana sempatik yaklaşımı gülüşmelere neden oldu.

YENİ KIYI KENAR YASA TASLAĞI HAZIR

Bayındırlık ve İskan Bakanı Özak, AK Parti Zonguldak İl başkanlığında gazeteciler sorularını cevaplandırdı. Kıyı kenar çizgisiyle ilgili birtakım çalışmalar yaptıklarını açıklayan Özak, hazırladıkları yasa tasarısının Meclis'ten geçmesi durumunda vatandaşların mağduriyetini gidereceğini savundu. Bakan Özak, "Teknik Araştırma Uygulama Genel Müdürlüğü vasıtasıyla hazırlık yaptık. Ben imzaladım, Başbakanlığa gönderdim. Ekimden sonra Meclis'e inecek, komisyonlarda görüşülecek. 1992 Yılında çıkan kıyı kenar yasası var. Bu yasa uygulamadan dolayı bir takım sorunlar oluştu. Bu sorunları çözmemiz gerekiyor. 7 bin 800 kilometre sahil şeridimiz var. Nehirlerimiz ve göllerimizle bu daha da yukarılara çıkıyor. Şu anda yarısının dahi kıyı kenar tespiti yapılmamış. Bunun bir an evvel yapılmasıyla ilgili mecburiyet getiriyoruz. Gerçek işletmeci ile spekülasyon yapan işletmeciyi ayıracağız. Vatandaş bir dolgu alanını maliyeden kiralayacağı yerin fizibilitesini getirecek ve belli bir müddetle bunu yapma mecburiyetini getireceğiz. Gerçek müteşebbisin önü kesiliyordu. Bunu engelleyeceğiz" dedi.

Mevcut yasaya göre Tapu İptal davası ile vatandaşın mağdur edildiğini ifade eden Bakan Özak, "Vatandaşın Anayasal hakkı elinden alınıyordu. Şimdiki yasada da tapu iptal davasıyla elinden alınıyor. Vatandaşa para ödenmiyor. Biz bunun Anayasaya aykırı olacağını düşünüyoruz. Getireceğimiz yasa maddesiyle 1992'den evvel yapılmış kıyı kenar içersindeki mevzuata uygun yerlerde vatandaşın hakkını koruyacağız" şeklinde konuştu.

Yasa taslağının ekimde meclise geldiğini ifade eden Bakan Özak, bunun değiştirilebileceğini ifade ederek, "Yağmayı ve kıyılarımızı önlemek için çıkartılan bir yasa taslağı. Şu anda hala 7 bin 800 kilometrenin yarısında kıyı kenar çizgisi tespiti yok" ifadesini kullandı.

ÖZAK: DÜNYAYA TEMİZLİĞİ ÖĞRETEN TÜRKİYE OLARAK KATI ATIK SORUNUNU ÇÖZMEMİZ LAZIM

Zonguldak Belediye Başkanlığını ziyarette konuşan Bakan Özak, "Türkiye artık, 21. Yüzyılda Avrupa Birliği'ne girsin veya girmesin, inşallah girecek. Katı atık rezaletini çözmesi lazım. Kanalizasyonların denize, dereye dökülmemesi lazım. Çünkü biz dünyaya temizliği öğreten bir toplum olarak bu görüntüye layık değiliz. Çevre Bakanlığı ile Bayındırlık Bakanlığımız da, Özel İdaremiz de, Belediyelerimizle bu konuda ortak çalışıyoruz, çok güzel işler oluyor" dedi.

Zonguldak'ın çok çabuk büyüyen bir şehir olduğunu ifade ederek, "Ben inanıyorum ki 2- 3 yıl sonra olumlu yönde tanınmayacak bir hale gelecek. Ulaşım olmadan bu olmuyor. Deniz ulaşımı var, liman yetmiyor yapılabilir. Hava ulaşımımız var, onu daha da büyüteceğiz. Belki de iç hatlarla olacak. Kara ulaşımını da iyileştireceğiz" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious