'Türkiye asla geriye gitmiyor'

'Türkiye asla geriye gitmiyor'.9420
  • Giriş : 26.02.2008 / 13:54:00

Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aytekin Berkman ilginç bir çıkışta daha bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Biz üniversite yöneticileri olarak kızların doğru yolu bularak başlarını açacağına inanıyoruz." diyen Berkman kızların cehennem korkusu ile başlarının kapattırıldığını iddia ederek "Bunu inandırmayın bu çocuklara. Başını örtmeye inandırılanlar için ızdırap duyuyorum." ifadesini kullandı.

Mehmet Ali Birand'ın sunduğu 32. Gün'e Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Ali Çardakoğlu, Maltepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bahattin Akşit, Referans Gazetesi Yazarı Cengiz Çandar, Zaman Gazetesi Yazarı Ali Bulaç ve CHP eski Milletvekili Gülsün Bilgehan katıldı. 'Türkiye özgürleşiyor mu, yoksa muhafazakârlaşıyor mu?' sorusunun tartışıldığı programda konuşmacılar bazı konularda farklı görüşlerde bulunsalar da 'Türkiye geriye gitmiyor' mesajı çıktı.

21. yüzyılda bireysel ve kimliklere ilişkin özgürlük alanları açılmak zorunda olduğuna değinen Çandar, "Bunlar kapalı kaldığı sürece hiçbir toplum ilerleyemez. Yasaklar geldiği sürece toplumlar kutuplaşır, çatışır. Hem kendilerinin intiharı olur, hem de ülkeyi felakete götürür." dedi. Mahalle baskısı kavramını da eleştiren gazeteci Çandar, "Türkiye'de bir kesim bu tartışmalara baktığı zaman ülkeyi ortaçağa giden bir ülke var kafalarında. Mahalle baskısı kavramı ise medyanın gücüyle bir büyük teori olarak algılandı. Türkiye karanlığa giden bir ülke gibi algılanmaya başladı. Karanlıktan İslam dünyasına benzemek, Ortadoğu toplumlarına benzemek anlaşılıyor. Ortadoğu'dan Türkiye'ye gelen insanlar buraya bambaşka bir dünyaya geliyoruz diye bakıyorlar ve her bir gelişte daha ileriye giden daha canlı bir Türkiye buluyor. O anlamda Türkiye asla geri gitmiyor. Ama bu tartışmalar yasakçılığı kırma anlamında değer taşıyor." diye konuştu.

Zaman Gazetesi yazarı Ali Bulaç da İslam dini ile bilim arasında bir çatışmanın olmadığını belirtti. "Başı örtmek ve açmak var oluşsal durumdur. İnsanlar özgür iradeleriyle bir tercihte bulunuyorlarsa buna saygı duyulmalıdır." diyen gazeteci Bulaç, statülerin ve hakların dağıtımında da başörtüsü ve açıklık yerine liyakat, ehliyet, uzmanlığın ön planda olması gerektiğinin altını çizdi. "Atatürk'ün 'Muasır medeniyetin üstüne çıkmak' sözünün doğru anlamak lazım" diyen Bulaç, "Bugün muasır medeniyet sanayileşme değildir. Yasakçı zihniye değildir. Temel haklar ve özgürlüklerdir." açıklamasında bulundu. AK Parti'nin seçmen tabanın muhafazakar olmadığına da değinen Bulaç, "Küçük ve orta ölçekli Anadolu sermayesi liberaldir. Orta sınıf liberaldir. Kürt ve Alevi oyları liberaldir. Geniş yoksul kesimler sosyal devletten yanadır. Muhafazakarlar büyük sermaye ve toprak sahiplerinin siyasetidir. Muhafazakarlığı CHP temsil etmektedir." ifadesini kullandı.

Atatürk'ün koyduğu temeller çerçevesinde daha özgür ve barış içinde yaşamak istenildiğini kaydeden Gülsün Bilgehan da "Türkiye geleneğine, göreneğine, inancına bağlı, ama aynı zamanda çağdaş değerleri de benimseye bilmiş ve aynı zamanda Atatürk'ün kurduğu temel ilkeler üzerinde bugüne kadar gelebilmiş bir ülke." dedi.

Türkiye'nin kötüye doğru gitmediğini düşündüğünü belirten Bahattin Akşit ise "Ancak dünyada yeni bir muhafazakârlığın yükseldiğini ret edemeyiz. Dolayısıyla bir anlamda devletin sosyal alandan geri çekilmesiyle devlet bir yandan küçülüyor, bir yandan da sosyal güvenlikten daha çok iyi insanların yüreklerinden kopup gelen yardımlarla yoksullara gelen yardım devletine dönüşüyoruz?" şeklinde konuştu.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious