Türkiye ateşkesi bekliyor

  • Giriş : 29.07.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan,Türkiye’nin istikrar gücünde yer alması için ateşkesin sağlanmasını şart gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Lübnan’a gönderilmesi düşünülen istikrar gücü ile ilgili çalışmaların devam ettiğini belirterek "Bizler böyle bir kararı verirken enine boyuna ilgili taraflarla görüşürek karar alırız" dedi. Burada istikrar gücünün oluşturulmasını isabetli bir karar olarak gördüklerini belirten Başbakan Erdoğan, "Ama kesinlikle altını çizerek söylüyorum ateşkes sağlanmalıdır. Ateşkes sağlandıktan sonra tarafların da bu konuda kanaatlari alınmalı, onlar da bu işe evet derse buna biz gireriz" şeklinde konuştu.

Başbakan Edoğan Üsküdar’da esnaf ziyareti yaptıktan sonda Marmaray Projesi’nin devam ettiği şantiye alanında incelemelerde bulundu. Başbakan Erdoğan burada basın mensuplarının Ortadoğu’daki son gelişmaler hakkındaki sorularını yanıtladı. İstikrar gücü konusunda bazı adımların atıldığını söyleyen Erdoğan, "İstikrar gücünde rol alabilecek ülkeler kimler olabilir. Bunun sadece dini inancı hristiyan olanlardan veyahut salt müslüman olan ülkelerin insanları mı olacak, yoksa karma bir istikrar gücü mü olacak. Tabii bunlardan önce halledilmesi gereken bir nokta var, oda şudur: Bir defa bölgede kesinlikle ateşkesin sağlanması gerekir. AIteşkes sağlanmadan buraya her hangi bir ülkenin gireceği kanaatinde değilim. Biz de Türkiye olarak orada ateşkes tamamiyle sağlanmadıktan sonra girmeyiz. Fakat ateşkes sağlandıktan sonra istikrar gücü içerisinde Türkiye olarak yer alabiliriz. Bu bizim şu anda ilk yaptğımız teknik çalışmaların neticesidir. Burada Genelkurmay’ın kanaatlerini de almışızdır. Bizler de konunun üzerinde düşünmüşüzdür. Ama kesinlikle ateşkes sağlanmaladır. Bizler böyle bir kararı verirken enine boyuna ilgili taraflarla görüşürek karar alırız" dedi. Burada istikrar gücünün oluşturulmasını isabetli bir karar olarak gördüklerini belirten Başbakan Erdoğan "Ama kesinlikle altını çizerek söylüyorum ateşkes sağlanmalıdır. Ateşkes sağlandıktan sonra tarafların da bu konuda kanaatlari alınmalı, onlar da bu işe evet derse buna biz gireriz" ifadelerini kullandı.

Taraflar istemedikten sonra bir adım atılamayacağına işaret eden Erdoğan "Zorla ’biz istikrar gücüyüz’ diyerek durumdan vazife çıkarmak düşüncesinde değiliz. Biz bölgede nasıl barış sürecini başlatabiliriz. Nasıl acaba kan, ölüm durur, nasıl çatışmalar artık durur, nasıl uçaklardan, helikopterlerden savunmasız yavrular öldürülmez, bunu engelemek için bu işte yer alıyoruz. " şeklinde konuştu.

Bir yandan barışın sağlanması için çalışırken bir yandan da Türk askerinin şehit olmasına izin verilmeyeceğini söyleyen Erdoğan "Bombaların altına yavurlarımızı göndererek oraya gitsinler ölsünler, şehit olsunlar, biz bunu da istemeyiz" dedi. Ateşkesin sağlanmasının ardınadan Türkiye’nin ateşkesi kalıcı kılacak bir istikrar gücü içinde yer alabileceğine vurgu yapan Erdoğan, sözkonusu barış gücünün oluşturulmasının önemine dikkat çekti.

Salı günü konuyla ilgili ABD’de bir toplantı yapılacağını ve 3 Ağustos’ta da Malezya’da düzenlenecek İslam Konferansı Örgütü toplantısında istikrar gücünün konuşulacağını belirten Erdoğan, Türkiye’nin yere sağlam basan bir anlayış ile hesabını kitabını gayet güzel bir şekilde yaparak barışa katkı sağlamayı hedeflediğini belirtti.

Başbakan Erdoğan şunları söyledi: "Biz burada istikrar gücünün oluşturulmasını isabetli görüyoruz. Daha verdiğimiz bir söz, söz konusu değil. Bizler böyle bir kararı verirken enine boyuna ilgili taraflar ile görüşmek suretiyle kararımızı alırız. Yakınımızda olan olaylara duyarsız kalmak bize hiç bir şey kazandırmaz. Tam aksine bizim bunlara duyarlı olmamız gerekir. Türkiye olarak bölgenin güçlü bir ülkesi olduğumuzu gerek bölge görsün gerek dünya görsün. Bunları yapmayacaksak niye varız ve siyaset niye yapılır" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious