'Türkiye Avrasya ülkelerinin zenginliklerinin terminali olmalıdır'

  • Giriş : 16.05.2006 / 00:00:00

Avrupa Ülkeleri Diplomatik Misyon Temsilcileri ve İş Konseyleri Başkanları 5. Toplantısı'nda konuşan Bakan Ali Coşkun, "Avrasya, petrol ve doğal kaynaklar açısından çok özel durumdadır. Türkiye'de bunun terminali olmalıdır" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ankara Hilton Oteli'nde Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen Avrupa Ülkeleri Diplomatik Misyon Temsilcileri ve İş Konseyleri Başkanları 5. Toplantısı'nın açılış konuşmasını yapan Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, dünün siyasi ve ideolojik dengelerinin yerini, günümüzde ekonomik ve ticari dengelerin aldığını kaydetti.

Ekonomik ve ticari gelişmelerin yaşandığı bu dönemde, yakın ve dost ülkelerin birbirlerine daha çok ihtiyaç duyduklarını ifade eden Bakan Coşkun, Türkiye'nin son 4 yılda yüzde 30'luk bir büyüme yakaladığını, bunun da sağlıklı ekonomi yapısının kurulmasını sağladığına işaret etti. Coşkun, Avrupa Birliği ülkelerinin, Türkiye'nin sessiz devrim yaptığını düşündüklerinin altını çizerek, "2007 sonunda hedefimiz Mastrich Kriterleri'nin tamamını yerine getirmektir" dedi.

Avrasya ülkelerinin sahip olduğu potansiyelin değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Sanayi Bakanı Coşkun, sözlerine şöyle devam etti: "Yaklaşık 25 milyon kilometrekarelik bu bölgede, Türkiye, önemli bir rol oynama planları içindedir. Türkiye, dost ve kardeş ülkelere sadece elin uzatmamış, kucağını da açmıştır. Avrasya'nın petrol ve doğal kaynakları çok önemli konumdadır. Türkiye de, bunun terminali olmak zorundadır."

Tüm bunların sağlanması için. siyasi ilişkilerin öncelikli olduğunu belirten Ali Coşkun, Türkiye ile Avrasya ülkeleri arasında politik bir sorunun olmamasının kendilerini sevindirdiğini, hükümetin ve devlet adamlarının bu ülkelere açtığı kapıdan, esas olarak işadamlarını geçmesi gerektiğine işaret etti.

Bakan Coşkun, 1980'li yıllarda DEİK'in kurulduğu zaman sorunların çözülmeye ve ilişkilerin düzeltilmeye çalışıldığını dile getirerek, "Farklı ülkelerde yapılan DEİK toplantılarına devlet yöneticileri de geliyor. Bu şekilde, iki ülke arasındaki hem diplomatik, hem de ekonomik ilişkiler geliştiriliyor" diye sözlerine son verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious