Türkiye Avrupa Birliği'ne yeterli proje üretemiyor

Türkiye Avrupa Birliği'ne yeterli proje üretemiyor.52345
  • Giriş : 22.12.2007 / 11:17:00

Türkiye, topluluk programları için hala yeterince proje üretemiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AB uzmanları, Türkiye'nin AB'den mali yardımlar, Avrupa Yatırım Bankası kredileri ve Topluluk Programları olmak üzere 3 alanda yardım aldığını belirtti.

Türkiye'nin mali yardımlar ile Avrupa Yatırım Bankası'nın kredilerinden çok iyi derecede yararlandığını ifade eden uzmanlar, hibelerin yüzde 90'nın kullanıldığını, sivil toplum kuruluşları (STK) ile yerel yönetimlerin bilgi ve tecrübelerinin artmasının bu alanda başarıyı yükselttiğini kaydetti.

Türkiye'nin, asıl olarak AB'ye tüm üye ve aday ülkelerin maddi katkılarıyla uygulanan topluluk programlarından faydalanamadığını vurgulayan uzmanlar, Türkiye'nin bu programlara, ekonomisinin büyüklüğü ve GSMH'sinin AB içinde üst sıralarda olması nedeniyle ciddi katkı payı yatırdığına dikkat çekti.

Katkı paylarının ortak bir "havuzda" toplandığını ve proje başı ülkelere dağıtıldığını anlatan uzmanlar, Türkiye'nin yatırdığı para kadar bile proje üretmede sınırlı kaldığını bildirdi.

"Proje geleneği yok"

Türkiye'de araştırma ve geliştirme (AR-GE) faaliyetlerinin çok yaygın olmaması ile proje üretme geleneğinin bulunmamasının bu sonuçta etkili olduğunu aktaran uzmanlar, programlardan en çok proje vererek en fazla yararlanan Almanya'da, araştırma yapma geleneğinin çok yüksek seviyelere çıktığını anlattı.

Uzmanlar, bunun çok kolay halledilebilecek bir sorun olmamasına rağmen, üniversitelerin, bilim ve AR-GE alanlarında çalışma yapma ve proje üretmeye daha fazla teşvik edilmesiyle proje teklif oranının artırılabileceğini söyledi.

Türkiye'nin topluluk programlarını tanıtma ve yeteri kadar duyurmada da eksik kaldığını ifade eden uzmanlar, AB Genel Sekreterliği (ABGS) bünyesinde tanıtım ve bilgilendirme faaliyetini sistematik yürütecek bir birim oluşturulabileceğini, kaynakların artırılabileceğini dile getirdi.

AB projelerinin Türkiye ve Avrupa halkları arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine de çok büyük katkı yapacağını vurgulayan uzmanlar, konuyla ilgili çok önemli adımların önümüzdeki dönemde atılacağını belirtti.

Uzmanlar, ABGS'nin bu yıl sonunda tamamlanacak 2 milyon euroluk Bilgi Köprüleri Projesi'ni örnek vererek, projeyle Türkiye'deki STK'ların, kendi alanlarında faaliyet gösteren Avrupa'daki diğer STK'larla beraber projeler oluşturduğunu ve etkinlikler düzenlediğini anlattı.

"Eskiye oranla daha iyiyiz"

İngiltere'deki sosyal danışmanlık firması WYG'nin Türkiye'deki faaliyetlerini yürüten ve projelere danışmanlık yapan DeLeeuw International'ın (DLI) Genel Müdürü Levent Erkan, AB ile Türkiye arasında projelere ilişkin yapılan ortak anlaşmalar çerçevesinde, Türkiye'ye son mali yardımlar kapsamında, 2007-2009 yılları arası, ortalama 550-560 milyon euro bütçe ayrıldığını söyledi.

Türkiye'nin, AB'nin projeler için sağladığı hibelerden eskiye oranla çok daha iyi faydalandığını belirten Erkan, "Mali yardım ve hibeleri yüzde 90'ın üzerinde kullanma başarısı elde ettik. Artık Brüksel'den gelen paranın yüzde 10'u geri döndüğünde üzülüyoruz" dedi.

Türkiye'de, küçük ölçekli firma, STK, KOBİ, ticaret odaları ve belediyelerin yararlanabileceği hibelerden şimdiye kadar binlerce fon elde edildiğini belirten Erkan, tecrübe kazanıldıkça, daha iyi teklifler hazırlandığını söyledi.

Türkiye'de fikir ile projenin karıştırıldığını ifade eden Erkan, insanların fikir ortaya attığını ama onu, amacı, planlaması, bütçesi ve sonuç öngörüsüyle proje şeklinde ortaya çıkaramadığını söyledi.

Erkan, projeler konusunda bilgilendirme eksikliği ya da yanlış bilgilendirme sorunu yaşadıklarını belirterek, "AB bu projeleri empoze ediyor" gibi izlenimi olan kesimlerin bulunduğunu savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious